Odrestaurowano starożytne budowle w Pompejach


W Wigilię na terenie wykopalisk archeologicznych w Pompejach uroczyście otwarto sześć odrestaurowanych starożytnych budynków dawnego rzymskiego miasta, zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.

Widok na świątynię Apollina w Pompejach, fot. Radomil, plik udostępniony na licencji CC BY-SA 3.0

Widok na świątynię Apollina w Pompejach,
fot. Radomil, plik udostępniony na licencji CC BY-SA 3.0

Starożytne Pompeje zostały zniszczone w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, utrwalił wiele budowli, rzeźb, przedmiotów codziennego użytku, a także niektóre ciała ludzi i zwierząt. Niestety, od pewnego czasu głośno było o katastrofalnym stanie zachowanych zabytków. W szczególnie złym stanie były dawne budynki mieszkalne i mury miejskie zaniedbane przez lata z braku należytych prac konserwacyjnych.

Wśród sześciu odrestaurowanych ostatnio antycznych budowli znalazła tzw. fullonica Stefanusa - pralnia wykorzystywana m.in. podczas produkcji ubrań, będąca jednym z najbardziej imponujących pompejańskich zabytków, a także dawne domy.

Ceremonii oddania do użytku odrestaurowanych zabytków, która miała miejsce w czwartek, przewodniczył premier Włoch Matteo Renzi. Szef włoskiego rządu odniósł się do stanu stanowisk: „Wiadomością były walące się zabytki, teraz jest nią ich konserwacja (...). Włochy są obecnie w sytuacji, w której mogą powiedzieć: dość nieukończonym pracom i robotom publicznym.”

Prace rekonstrukcyjne i konserwacyjne prowadzone obecnie na starożytnego miasta są częścią wartego 105 milionów euro Wielkiego Projektu Pompeje.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz