Jest porozumienie w sprawie „Rydlówki”


Władze Krakowa porozumiały się z rodziną Rydlów co do przyszłości „Rydlówki” - zabytkowego dworku, w którym w 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Dworek Lucjana Rydla w Bronowicach Małych, fot. Zygmunt Put, plik udostępniony na licencjach GFDL i CC BY-SA 4.0

Dworek Lucjana Rydla w Bronowicach Małych,
fot. Zygmunt Put, plik udostępniony na licencjach GFDL i CC BY-SA 4.0

Zamknięte dla zwiedzających od połowy 2014 roku Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” znajdujące się w krakowskich Bronowicach Małych przy ul. Tetmajera 28 zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających. Władze Krakowa zawarły bowiem porozumienie z rodziną Rydlów, w myśl którego w 2016 roku dojdzie do pełnego przejścia obiektu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W zawartym porozumieniu uwzględniono także rewitalizację i modernizację „Rydlówki” przed udostępnieniem jej zwiedzającym.

„«Rydlówka» jest legendą Krakowa. Uważamy, że muzeum musi tam nadal działać (...). Chcemy, by miejsce to było jak najbardziej autentyczne, a jednocześnie trzeba wnieść tam nowy oddech” – powiedział dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

„Rydlówka” to dworek wybudowany w 1894 przez malarza Włodzimierza Tetmajera. 20 listopada 1900 roku miało w nim miejsce wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic, które stało się kanwą jednego z najsłynniejszych polskich dramatów - Wesela autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. W 1908 roku Rydlowie odkupili dom od Tetmajerów, a w 1912 roku dokonali jego rozbudowy. W grudniu 1968 roku w dworku wybuchł pożar, który poważnie zniszczył obiekt. Rok później, na rocznicę urodzin Wyspiańskiego, wyremontował go krakowski oddział PTTK. W budynku urządzono Muzeum Młodej Polski prowadzone Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcz i rodzinę Rydlów. W połowie 2014 roku PTTK, w związku z problemami z finansowaniem muzeum, przestało sprawować pieczę nad „Rydlówką”, a dworek został zamknięty dla zwiedzających. Opiekująca się nim rodzina Rydlów, w szczególności kierowniczka Maria Rydlowa, zaczęła szukać nowego opiekuna. Teraz ma nim zostać Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

„Decyzja rodziny jest niezwykła. Może ona korzystać ze swojej własności, jak chce, a jednak z dużą determinacją uznaje, że moralnym właścicielem «Rydlówki» jest cały naród.” - powiedział dyrektor MHMK Michał Niezabitowski.

Dokonana została ocena stanu technicznego oraz przygotowano plany rewitalizacji obiektu i wystaw muzealnych. Plan modernizacji całego budynku ma zostać przedstawiony w najbliższym czasie, a ukończenie prac szacowane jest na rok 2017. Jak poinformował Niezabitowski, główna część wystawy, ułożona przez prof. Stanisława Waltosia według opisów Stanisława Wyspiańskiego nie ulegnie zmianie. Eksponaty zostaną jednak poddane konserwacji. Utworzona zostanie także galeria malarstwa młodopolskiego. Zapowiedziano ponadto stworzenie przestrzeni edukacyjnej oraz podjęcie działań plenerowych.

„Chcemy, żeby «Rydlówka ożyła», by stała się ważnym punktem na turystycznej mapie Krakowa (...). Musi stać się także miejscem, w którym «Wesele» będzie się interpretować wciąż na nowo. Czasami «głaskaliśmy» Wyspiańskiego, tymczasem «Wesele» to uderzenie wieszcza we wspólnotę narodową, z jednej strony to zachwyt nad potencjałem wolności, który w nas drzemie, a jednocześnie to oskarżenie o brak energii, żeby do tej wolności sięgnąć” - podkreślił Niezabitowski.

„Wydaje się, że to najbardziej optymalne rozwiązanie, jakie można było sobie w obecnych warunkach wyobrazić. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest bardzo dynamiczne, ma rewelacyjną liczbę zwiedzających rocznie, więc myślę, że jeśli «Rydlówka» znajdzie się w ich systemie informacji, promocji i reklamy, przyniesie to dobre rezultaty (...). Teraz sztuką będzie mądra modernizacja, żeby nie zakłócić delikatnej i specyficznej atmosfery tego miejsca, która wiele mówi nie tylko o «Weselu», ale o cywilizacji z przełomu XIX i XX wieku” - powiedział prof. Jan Rydel.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz