W Lusowie stanął pomnik gen. Dowbor-Muśnickiego


W Lusowie został uroczyście odsłonięty pomnik gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego - dowódcy powstania wielkopolskiego, wybitnego polskiego generała, dowódcy i głównego organizatora Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. Odsłonięty dzisiaj monument poświęcony jest także córkom generała: Janinie i Agnieszce, zamordowanym przez okupantów podczas II wojny światowej.

Generał broni Józef Dowbor-Muśnicki, ok. 1919 r., źródło: NAC

Generał broni Józef Dowbor-Muśnicki, ok. 1919 r., źródło: NAC

Spoczywający na lusowskim cmentarzu Gen. Dowbor-Muśnicki przez kilka lata mieszkał w wielkopolskim Lusowie, tu też został pochowany po swojej śmierci w 1937 roku. W rodzinnym grobie spoczywa też jego żona oraz złożona jest ziemia z Palmir i czaszka jego córki - Janiny Lewandowskiej.

„Pomnik poświęcony jest nie tylko dowódcy powstania wielkopolskiego, ale i bohaterskim córkom gen. Dowbor-Muśnickiego. Janina Lewandowska, która została zamordowana w 1940 roku przez NKWD w Katyniu ma swoją inskrypcję z boku cokołu. Inskrypcję ma też Agnieszka Dowbor-Muśnicka, zamordowana w tym samym roku przez Niemców w Palmirach” - powiedział Bogusław Paplaczyk, przewodniczący komitetu budowy pomnika.

Pomnik, który stanął przy szkole podstawowej imienia generała, ma wysokość 3,8 m. Spiżowa rzeźba przedstawia generała w płaszczu i z szablą, zaś na cokole wyryto inskrypcje poświęcone bohaterskim członkom rodziny Dowbor-Muśnickich.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz