Turcja: odkryto starożytną świątynię Zeusa


Archeolodzy badający ruiny starożytnego polis w prowincji İzmir w zachodniej Turcji ogłosili odkrycie pozostałości ośrodka kultu greckiego boga Zeusa. Jak podali naukowcy, odnaleziona świątynia jest pierwszą tego typu budowlą na badanym obszarze.

Posąg Zeusa ze Smyrny, zdj. ilustracyjne

Posąg Zeusa ze Smyrny,
zdj. ilustracyjne

Szczególne znalezisko odkryto na stanowisku archeologicznym koło wioski Yeniköy w dystrykcie Torbali. Natknęli się na nie naukowcy badający ruiny starożytnego miasta Metropolis, będącego niegdyś częścią helleńskiego Królestwa Pergamońskiego. W jednym z miejsc antycznego polis odnaleziono liczne fragmenty kolumn, ścian oraz pozostałości kamiennego ołtarza i zdobionego postumentu posągu.

Po oczyszczeniu i dokładniejszym zbadaniu ruin, zespół archeologów pod przewodnictwem prof. Serdara Aybeka z Uniwersytetu Celala Bayara w Manisie ogłosił, miejsce to było ośrodkiem kultu Zeusa - najwyższego z greckich bogów. Konfrontując znalezisko ze źródłami historycznymi, w toku prac badawczych ustalono, iż Zeusa czczono w mieście jako jego opiekuna i dawcę obfitości, pod unikalnym przydomkiem Krezimos.

Prace wykopaliskowe trwają w antycznym polis od 1972 roku, kiedy to prof. Recep Meriç natrafił na pierwsze ślady greckich ruin. Na stanowisku archeologicznym odkrywano już wcześniej pozostałości budowli publicznych, jak chociażby piękny amfiteatr (zrekonstruowany w 2001 r.) czy świątynia Aresa, jednakże świątynia Zeusa - opiekuna miasta - jest znaleziskiem unikatowym.

Jak szacują badacze, kult Zeusa Krezimosa trwał od II wieku p.n.e. do około IV wieku n.e.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz