Do wygrania: H. Meyer „Najtwardsi z twardych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend” [wyniki]


Nakładem Wydawnictwa Oskar ukazała się książka - świadectwa H. Meyer’a „Najtwardsi z twardych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend”. Jest to opis dni spędzonych przez oficera Waffen - SS w 12 Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend. Książka warta uwagi i poddania jej swojej własnej refleksji.

By mieć szansę na wygranie jednego z trzech egzemplarzy należało do dnia 21.12.2015 poprawnie odpowiedzieć na pytania:

  • Jak nazywała się dewiza SS, która stała się przewodnim hasłem 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend?
    Meine Ehre heißt Treue!” - „Mój honor nazywa się wierność!”
  • Kiedy i komu poddała się 12. Dywizja SS Hitlerjugend?
    8 maja 1945. wojskom amerykańskim

Zwycięzcami konkursu są:

Krystian Babicki ze Stargardu Szczecińskiego
Barbara Rapalska z Rybnika

Gratulujemy!

O książce:

Najtwardsi - okładkaLądowanie w Normandii – największa operacja desantowa II wojny światowej – stało się dla aliantów początkiem drogi do zwycięstwa na froncie zachodnim. Była to jednak droga przez mękę - sprzymierzonych czekał krwawy bój o każdy centymetr ziemi zajmowanej przez Niemcy.Wiodła w nim prym 12. Dywizja Pancerna SS Hitlerjugend, która najpełniej wcieliła w życie dewizę SS – „mój honor nazywa się wierność„. Sformowano ją głównie z 17-latków, członków nazistowskiej organizacji młodzieżowej, ale nie była to bynajmniej „dywizja dzieci„, jak określali ją Brytyjczycy. Swoje wyszkolenie i wierność Rzeszy jednostka potwierdziła już w pierwszym kontrataku na pozycje alianckie. Walkę w Normandii okupiła wprawdzie 60%-procentowymi stratami, ale dzięki temu alianci przez miesiąc nie mogli podejść pod Caen. Z kolei swoją postawą pod Falaise opóźniła okrążenie miasta i uratowała przed zniszczeniem dwie niemieckie armie. Kolejne przystanki na szlaku bojowym Dywizji – Ardeny, Węgry i Słowacja – udowodniły, że ”dzieci” stanowią równorzędną siłę wobec wojsk Zachodu.Najtwardsi z twardych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend Huberta Meyera to drugi tom serii opisującej dzieje tej jednostki. Jest owocem 14 lat badań autora, który przy pracy nad książką korzystał ze źródeł niemieckich, brytyjskich, kanadyjskich i amerykańskich. W efekcie powstała opowieść o nastoletnich żołnierzach, którzy do końca bili się za Führera i „tysiącletnią Rzeszę”.

Hubert Meyer – oficer Waffen-SS, podczas II wojny światowej jeden z dowódców 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend. Przez 14 lat badał dzieje swojej jednostki, wykorzystując m. in. amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie i niemieckie dzienniki bojowe. Jest autorem książki Najwierniejsi z wiernych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend.

Wyciąg z regulaminu

Wśród osób, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi rozlosowaliśmy książki. Nagrody zgodnie z regulaminem zostaną wysłane w ciągu 30 dni. Jednak zwykle trwa to znacznie krócej.

Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Oskar

Fundatorem nagrody jest Wydawnictwo Oskar

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz