Włosi odrestaurują Domus Aurea


Złoty pałac Nerona, mury średniowiecznej Sieny i fundamenty Wenecji to jedne z wielu zabytków, które zostaną poddane renowacji w ramach planu ochrony dziedzictwa kulturowego Italii. Włosi planują wydać na ten cel 300 milionów euro.

Domus Aurea

Złoty Dom Nerona

Przez lata wielu historyków i pasjonatów alarmowało o fatalnym stanie włoskich zabytków, zarówno starożytnych, jak i bardziej współczesnych. W ostatnim czasie się to zmienia, trwają już prace konserwatorskie w Pompejach i Rzymie. Teraz zaś włoskie ministerstwo kultury ogłosiło listę zabytków, które zostaną odnowione w ramach wartego 1,25 miliardów złotych (300 milionów euro) programu.

Warta 2,2 mln euro restauracja średniowiecznych murów obronnych Sieny czy 6 mln przeznaczone na naprawę fundamentów i wzmocnienie kanałów Wenecji, to tylko część inwestycji przewidzianych w 2016 roku.

Jednym z najciekawszych zadań będzie konserwacja i odbudowa legendarnego złotego pałacu w Rzymie. Prace przy tej starożytnej budowli, zlokalizowanej pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu, rozpoczęły się w 64 r. na zlecenie cesarza Nerona.

Ten olbrzymi, pełen przepychu kompleks zajmował obszar około 100 ha. Wzdłuż elewacji o łącznej długości około 1,5 km zbudowane zostały prowadzące do trapezoidalnego westybulu portyki. Wśród licznych pomieszczeń znajdowały wspaniałe posągi, nimfajony ze słoną i słodką wodą, sale o skomplikowanej konstrukcji i zróżnicowanym kształcie. Szczególne były pomieszczenia ze złoconym sklepieniem i pokrytym mozaiką sufitem. Z polecenia Nerona, do pałacu dochodziła przebudowana, wzbogacona o dwustronną kolumnadę Via Sacra, a centralną część kompleksu zajmowało sztuczne jezioro.

Po jego śmierci, ze względu na olbrzymie koszty i ogrom inwestycji, zaniechano dalszej rozbudowy pałacu. W ukończonej części mieszkali Wespazjan i Tytus. Za czasów panowania Domicjana części Domus Aurea włączono do Domus Augustana. W czasach Flawiuszów sztuczne jezioro zasypano, a na tym terenie postawiono Koloseum. Po pożarze, który strawił większą część ukończonego skrzydła, w 104 roku na jego miejscu zbudowano termy Trajana. Z kolei w 135 r. decyzją Hadriana w miejscu westybulu powstała świątynia Wenus i Romy. Złoty Dom jeszcze w czasach starożytnych został zapomniany aż do jego odkrycia w XVI wieku.

Włoski rząd planuje w tym roku rozpocząć prace renowacyjne i konserwacyjne pałacu, na które ma być przeznaczone 13 milionów euro.

Lista zabytków, które planuje się poddać renowacji jest znacznie dłuższa, a każdy z nich jest niezwykle istotny nie tylko dla dziedzictwa kulturowego Włoch, lecz całego świata. Warte odnotowania jest także, iż w wartym 300 milionów euro planie przewidziano aż ok. 50 milionów na wyposażenie zabytków w alarmy, monitoring i innego rodzaju systemy ochrony.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz