Alone in the past – osiem miesięcy życia w X wieku


Pavel Sapozhnikov rosyjski rekonstruktor historyczny spędził osiem miesięcy 60 kilometrów od Moskwy w Chot’kowie. W ten sposób próbował odpowiedzieć na pytanie, jak współczesny człowiek poradziłby sobie w warunkach, w których żyli ludzie w X wieku. Samotnie walczył z przeciwnościami losu w stworzonej w tym celu historycznej osadzie.

Living_of_East_Slavs_by_Ivanov

Sergey Ivanov, Życie Słowian wschodnich, 1909.

Nieprzypadkowo do przeprowadzenia eksperymentu wybrano okres zimowy. To czas, który budził szczególny niepokój ludzi. Ograniczone możliwości działania, brak żywności, zimno i czyhające wszędzie drapieżne zwierzęta, to tylko kilka przykładów problemów, z jakimi trzeba było sobie radzić, a które dziś znają głównie osoby zajmujące się ekstremalnym surviwalem. Pavel musiał poradzić sobie również z odcięciem od dobrodziejstw cywilizacji w postaci internetu czy telefonu. Jako największy problem podaje zaburzenie odczuwania czasu. Brak zegarka czy kalendarza sprawiał, że jego życie przyjęło bardziej naturalny rytm.

W celu zrealizowania projektu stworzono pod nadzorem rosyjskiego archeologa Alexandera Fetisova historyczną osadę. Przy jej wznoszeniu stosowano jedynie narzędzia, techniki budowlane i instalacje, o których wiemy na pewno, że istniały i byłby wykorzystywane przez Słowian w X wieku. Cały projekt rozpoczęto już w 2012 roku. Poza budynkiem mieszkalnym podzielonym na trzy pomieszczenia projekt uzupełniono o rosyjską banię, piec chlebowy, wędzarnię oraz spiżarnię w formie ziemianki.

Niezwykle uboga była dieta składająca się w dużej mierze z ziaren, warzyw, jaj, mleka i nielicznych owoców. Mięso pojawiało się sporadycznie i w niewielkiej ilości. Nasz bohater używał tylko narzędzi historycznych – głównie małego noża i topora. Zasady panujące w osadzie były również bardzo restrykcyjne. Pavel żył sam, a z pojawiającymi się co jakiś czas fotografami i kamerzystami nie mógł rozmawiać. Raz w miesiącu pozwalano mu za to nagrać półgodzinny filmik, w którym opowiadał o swoim życiu w osadzie.

Eksperyment rosyjskiego śmiałka był bacznie obserwowany przez historyków i archeologów, zapewne poza filmem doczekamy się niedługo publikacji opisujących samo przedsięwzięcie. Zachęcamy do zapoznania się z filmem opowiadającym o eksperymencie oraz z blogiem autora, gdzie znaleźć można więcej szczegółowych informacji.

http://bigpicture.ru/?p=472888

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz