Ile z budżetu 2016 na historię, kulturę i naukę. Nasza analiza


Do Sejmu wpłynął rządowy projekt budżetu. Z przewidzianych 368,5 miliarda złotych wydatków na kulturę przewidziano 2,1 miliarda, a na naukę 5,5 miliarda złotych. Spora część z tych pieniędzy trafi do projekty związane z historią.

mkidn logoPolski rząd prognozuje, że w tym roku wyda 368,5 miliarda zł, przy dochodach wynoszących 313,7 miliarda zł. Deficyt budżetu wyniesie 54,7 miliarda zł.

Na kulturę z tych środków przeznaczonych zostanie 2,1 miliarda zł, z tego 45 milionów zł na ośrodki ochrony i dokumentacji zabytków, 99 milionów zł na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami 106 milionów zł na biblioteki, 153 miliony zł na archiwa i 646 milionów zł na muzea.

Instytut Pamięci Narodowej a otrzyma na realizację swoich działań 269 milionów zł, a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa 21 milionów zł. Natomiast dla Wrocławia, jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przygotowano na ten cel 96 milionów zł.

W ustawie przewidziano kontynuację trzech rządowych programów związanych z budową historycznych muzeów. Są to:

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, Studio Architektoniczne "Kwadrat"

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, Studio Architektoniczne „Kwadrat”

„Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, mający na celu stworzenie nowoczesnego muzeum, w którym opowiedziana zostanie historia wojny we wszystkich jej aspektach. W tym roku na to zadanie przeznaczono 175 milionów złotych.

„Budowa kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”, mający na celu stworzenie obiektu kultury umacniającego naszą tożsamość narodową, upowszechniającego wiedzę o dziejach ojczystych i uchronienie przed zniszczeniami „Enklawy historycznej”, bezcennego z historycznego punktu widzenia, fragmentu naszego narodowego dziedzictwa. W tym roku na to zadanie przeznaczono 50 milionów zł.

„Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”, mający na celu stworzenie nowoczesnego muzeum, w którym zostanie opowiedziana historia Polski w sposób atrakcyjny i przystępny dla odbiorców z Polski i zagranicy. W tym roku na to zadanie przeznaczono 11 milionów zł.

Na naukę zostało przeznaczonych 5,5 miliarda złotych. Najwięcej z tych pieniędzy pochłonie działalność statutowa i inwestycyjna jednostek naukowych (2,8 miliarda zł) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (1,2 miliarda zł) i Narodowe Centrum Nauki (1 miliard zł). Z kolei Polska Akademia Nauk otrzyma 80 milionów złotych

mnisw naukiW obszarze nauki także przewidziano realizację kilku programów. Są to:

„Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego 2001-2017”, mający na celu rozbudowę infrastruktury Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku na to zadanie przeznaczono 59 milionów zł.

„Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2017”, mający na celu rozbudowę infrastruktury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku na to zadanie przeznaczono 8 milionów zł.

„Uniwersytet Warszawski 2016-2025”, mający na celu rozbudowę infrastruktury Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku na to zadanie przeznaczono 3 miliony zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz