Prezydent: „Głoszenie prawdy o Auschwitz jest wielkim zadaniem Polaków”


Podczas uroczystości z okazji 71. rocznicy wyzwolenia Auschwitz Prezydent Andrzej Duda mówił, iż wielkim zadaniem Polaków jest głoszenie prawdy o historii Holocaustu, w szczególności o tym kto był organizatorem obozów, kto ich ofiarą, a kto sprawcą mordu.

Prezydent przemawiający w Auschwitz / fot. Andrzej Hrechorowicz, KPRP

Prezydent przemawiający w Auschwitz / fot. Andrzej Hrechorowicz, KPRP

Prezydent mówiąc bezpośrednio do świadków historii wyraził wobec nich szacunek, iż przyjeżdżają na ziemie tak okrutnie naznaczoną krwią ponad 1,5 miliona ofiar. Ziemię, w którą wmieszane są na zawsze popioły, prochy prawie półtora miliona ofiar, jak mówią statystyki, a liczby podawane są różne. Ale na pewno są to niewyobrażalne straty, jakie poniosły narody, przede wszystkim naród żydowski, także naród polski, Romowie, naród rosyjski - mówił Andrzej Duda.

Podkreślał także, że Auschwitz to nie jest tylko muzeum i nie jest tylko grób, ale przede wszystkim jest to wielki znak i ostrzeżenie, co się może stać, gdy władza się zagubi i omota społeczeństwo. Co może się stać, jeżeli prawo międzynarodowe jest łamane, a społeczność międzynarodowa w porę nie reaguje. Co może się stać, jeżeli jedne państwa zachowują się agresywnie wobec innych, jeżeli zagarniają ich terytoria, jeżeli szerzą wojnę i nienawiść - kontynuował.

Andrzej Duda opowiadał także o początkach Auschwitz, który był niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym zbudowanym na ziemiach, które kiedyś były polski państwem, ale zostały zagrabione zdradziecko przez hitlerowskie Niemcy w 1939 roku. I tutaj zbudowano tę straszliwą machinę zagłady. Nie pominął również faktu, iż początkowo więźniami obozu byli Polacy, potem jeńcy rosyjscy, Romowie, a następnie od 1942 roku Auschwitz stało się miejscem makabrycznej zagłady narodu żydowskiego.

Prezydent przypomniał także o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i emisariuszu polskiego rządu Janie Karskim. Obaj zrobili wiele, by świat dowiedział się o Holocauście. Jednak świat nie chciał słuchać.

Andrzej Duda mówił, iż obowiązkiem nie tylko polityków, ale wszystkich ludzi, jest zapobieganie powtórzeniu podobnym wydarzeniom. Ważnym elementem tego działania powinna być edukacja oparta na prawdzie. Historia wtedy uczy i wtedy właśnie tworzy ten element bezpieczeństwa i dobrego współżycia między narodami, kiedy jest oparta na prawdzie - mówił prezydent. Jej głoszenie jest zdaniem Andrzeja Dudy wielkim zadaniem Polaków. Podkreślał, iż trzeba jasno mówić o tym kto był twórcą obozów koncentracyjnych, kto ich ofiarą, a kto sprawcą masowych mordów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz