Uroda „Znani – nieznani polscy herosi XX wieku”


Helena Rubinstein, Max Factor, Antoni Cierplikowski - odważni wizjonerzy czy szaleńcy pełni pasji? Przez lata tworzyli własne imperia służąc kobietom i oddając hołd pięknu. W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze. Choć ich nazwiska są cenione na całym świecie, nadal wiele osób nie wie, że ci kreatorzy kosmetycznych potęg pochodzą właśnie z Polski. Ich dorobek oraz dziedzictwo zostanie zaprezentowane w cyklu „Polscy Herosi XX wieku” na antenie Polsat Viasat History.

Polscy sprzedawcy piękna

60-sekundowe odcinki „Polskich Herosów XX wieku” są poświęcone wybitnym postaciom, które odcisnęły trwałe piętno na historii naszego kraju. Już od 15 lutego widzowie zobaczą cykl o potentatach branży kosmetycznej.

W pierwszym odcinku „Polskich Herosów XX wieku„ poznamy historię Heleny Rubinstein, ”cesarzowej piękna”, która zmieniła wizerunek milionów kobiet na całym świecie. Urodziła się w 1872 roku w Krakowie w ubogiej żydowskiej rodzinie, miała tylko 147 cm wzrostu i niezwykły talent do robienia interesów. W zaledwie 12 lat po otwarciu pierwszego salonu piękności Helena Rubinstein została milionerką podziwianą przez kobiety na całym świecie. To dzięki niej  sklepowe półki zapełniły się ozdobnymi słoiczkami odżywczych kremów, różami do policzków, wodoodpornymi tuszami do rzęs i kolorowymi szminkami. Zmarła na zawał serca w 1965 roku w Stanach Zjednoczonych zostawiając kosmetyczne imperium warte miliony dolarów.

W drugim odcinku Polsat Viasat History przedstawi postać Maksymiliana Faktorowicza, polskiego producenta, wynalazcy kosmetyków i założyciela firmy Max Factor. Nie wszyscy wiedzą, że zanim Faktorowicz  został  właścicielem imperium kosmetycznego, sprzedawał pomarańcze i cukierki w holu łódzkiego teatru. To właśnie tam zdobył podstawową wiedzę na temat kosmetyków i wizażu, co później przekuł w jedno z największych przedsiębiorstw. Mówi się o nim, że zrewolucjonizował makijaż filmowy i kosmetyczny. To on wynalazł korektor oraz podkład w kremie w całej palecie odcieni, który dobrze wyglądał przy sztucznym oświetleniu planu filmowego. Z jego usług korzystały wszystkie wytwórnie filmowe i największe sławy Hollywood: Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman. Zwykł mawiać, że wszystkie kobiety powinny mieć przynajmniej namiastkę czerwonego dywanu w zasięgu ręki. Dzięki niemu kosmetyki stosowane dotąd wyłącznie przez gwiazdy ekranu, stały się dostępne dla wszystkich kobiet.

W trzecim odcinku Polsat Viasat History przybliży widzom biografię Antoniego Cierplikowskiego,  fryzjera o międzynarodowej sławie znanego jako Antoine de Paris. Swoją przygodę z fryzjerstwem rozpoczął w wieku 14 lat. Jego pierwszą klientką została siostra, której ułożył włosy za pomocą miodu.  W wieku 25 lat założył pierwszy salon fryzjerski w samym centrum Paryża. Wkrótce jego klientkami były królowe i żony prezydentów, a także gwiazdy kina i estrady m.in. Coco Chanel, Edith Piaf, Greta Garbo czy Brigitte Bardot. To on wylansował fryzurę „na chłopczycę” i wywołał rewolucję na głowach wielu kobiet farbując im włosy na niebiesko. Mistrz elegancji, prowokator, który przeszedł drogę od pucybuta do milionera… i z powrotem.

Niesamowite historie Herosów

W kolejnym tygodniu widzowie zobaczą historię osób związanych z filmem – Prószyński, Goldwyn, Negri, Has, Kieślowski. Przez cały czas trwania cyklu zostaną odkryte tajemnice m.in. Witolda Gombrowicza, Marka Edelmana czy Ireny Sendlerowej

Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz