„Tajemnica Lady Audley” - M. E. Braddon - recenzja


„Najsłynniejsza powieść sensacyjna epoki wiktoriańskiej” – pod takim hasłem promowana jest książka, która ukazała się niedawno za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka. Nie sposób więc po nią nie sięgnąć, bo to klasyka angielskiej literatury. Fascynujące jest to, że porywa czytelników do dziś.

285799_tajemnica-lady-audley_594Powieść „Tajemnica Lady Audley”  ukazała się po raz pierwszy w 1862 roku i zyskała ogromne grono czytelników, które pomimo upływu lat, wciąż rośnie.

Tytułową bohaterką jest Lucy Graham, młoda guwernantka, która wychodzi za mąż za zakochanego w niej po uszy, lecz znacznie starszego mężczyznę, sir Michaela Audleya. Wychowana w ubóstwie dziewczyna korzysta z okazji i zachłystuje się zdobytą pozycją i fortuną. Nie myśli wyłącznie o sobie i stara się też pomagać potrzebującym.  Każdy, kto spotyka ją na swojej drodze jest nią zauroczony, ponieważ lady Audley jest osobą niezwykle uroczą, miłą i cieszącą się życiem. Robi też spore wrażenie na bratanku sir Michaela, Robercie, który przyjeżdża do dworu w Audley wraz ze swoim przyjacielem.

George Talboys jest przystojnym i młodym mężczyzną, którego jednak nie oszczędził los. Pozbawiony fortuny zdecydował się wyjechać i zarobić na godne życie dla swojej małżonki i dziecka swoją  ciężką pracą. Po latach wraca szczęśliwy, że wreszcie będzie mógł złączyć się ze swoją rodziną, dowiaduje się jednak, że jego piękna żona właśnie zmarła.  Pogrążony w smutku i żałobie spędza kolejny rok swojego życia z Robertem, a w końcu odwiedza z nim rodzinę Audleyów.

To, co dzieje się później, staje się wielką zagadką kryminalną, którą będzie musiał rozwiązać Robert. Spotka na swojej drodze kolejnych ludzi, bardziej lub mniej chętnych do pomocy, którzy jednak w końcu zaprowadzają go do poznania strasznej tajemnicy.

Tajemnica lady Audley wywołała furorę wśród XIX - wiecznych czytelników i nic w tym dziwnego. To piękna, romantyczna, poruszająca i fascynująca powieść, która niczym nie ustępuje współczesnym kryminałom. Książka wciąga i sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Nie brakuje w niej długich, lecz mimo wszystko pięknych opisów i metafor, które ujmują czytelnika. Pomimo tego, że jest dość obszerna, pod koniec naprawdę żałuje się, że to już finał tej wspaniałej przygody.

Mary Elizabeth Braddon ma specyficzny sposób pisania, który na początku może nieco zadziwiać. Autorka wtrąca swoje przemyślenia dotyczące bohaterów, snuje o nich opowieści jako wszystkowiedzący narrator, lecz w formie niespotykanej w dzisiejszych książkach. To prawdziwa wiktoriańska mistrzyni kryminału i aż chce się prosić o to, aby ukazały się jej kolejne powieści, które najwyraźniej pomimo upływu tak wielu lat , wcale nie tracą na wartości czy znaczeniu. Okazuje się bowiem, że ludzie wcale tak bardzo się nie zmieniają, a mimo  zupełnie innych epok, targają nimi podobne namiętności i emocje.

 

Plusy/minusy:

Na plus:

+ piękny język

+ wciągająca fabuła

+ piękne wydanie

+ interesujący temat

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Tajemnica Lady Audley

Autor: Mary Elizabeth Braddon

Wydawca: ZYSK i S-KA

Rok wydania: 2016

ISBN: 

Liczba stron: 572

Okładka: 

Cena detaliczna: 49 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz