„Pogrom w przyszły wtorek” - M. Wroński - recenzja


Pogrom w przyszły wtorek to już piąta część cyklu o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim, który tym razem, po roku spędzonym w więzieniu, stara się rozwiązać kolejną sprawę. W tej części na zlecenie swojego dawnego oprawcy - okrutnego i przebiegłego ubeka, obywatela majora Grabarza. Autor, Marcin Wroński, w niezwykły sposób opisuje powojenny Lublin oraz narodziny Polski Ludowej.

pogromJest wrzesień 1945 r. W Lublinie dochodzi do morderstwa bogatego Żyda – Wasertregera. W międzyczasie, w lubelskimwięzieniu przebywa Zyga Maciejewski – były komisarz policji i niemieckiego kripo, który pomagał Żydom w czasie okupacji. Major Grabarz, znając umiejętności śledcze Maciejewskiego, żąda, by ten zapobiegł zbliżającemu się prawdopodobnemu pogromowi w Lublinie. Zyga zgadza się, mając na uwadze, zarówno życie swojego byłego współpracownika ze służby, jak i własnej rodziny.

Umęczony rocznymi przesłuchaniami i torturami ze strony Służby Bezpieczeństwa, były komisarz, po wyjściu na wolność, musi się zmierzyć z zupełnie nieznaną rzeczywistością. Trafia w sam środek wielkiego chaosu powojennej Polski. To już nie jest ten sam Lublin, który Maciejewski tak dobrze znał... Żydowskie gangi, władza, którą trudno odróżnić od bandytów oraz wścibscy ludzie to jedne z wielu kłopotów, z jakimi Zyga musi się zmierzyć.

Były komisarz rozpoczyna dochodzenie pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Trafia na trop szmalcowników, którzy wydawali Żydów w czasie wojny oraz próbuje rozwiązać zagadkę pokrewieństwa morderstw starszych kobiet w okolicy Lublina. W cieniu tych zdarzeń, Maciejewski stara się odzyskać żonę i dziecko oraz odbudować swoje człowieczeństwo. Kryminał historyczny (a może bardziej sensacja) autorstwa Wrońskiego pełny jest opisów brudnego i złego Lublina opanowanego przez Sowietów. Co ruszleje się wódka, padają wulgaryzmy, a za rogiem czeka prostytutka. Czytelników najbardziej uwiodło satyryczne i ironiczne poczucie humoru komisarza Maciejewskiego. Marcin Wroński podaje nam nie tylko świetną, trzymającą w napięciu akcję, ale również dużą garść faktów historycznych powojennej Polski.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ fenomenalne przedstawienie powojennego Lublina przez autora

+ ciekawa, szybka, pełna zwrotów akcji fabuła

+ ciekawi bohaterowie, których czytelnicy od razu polubią

Na minus:

- Wroński często posługuje się wulgarnym językiem, pełnym nieprzyjemnych opisów i słów, które wielu osobom mogą nie przypaść do gustu;

 

Tytuł: Pogrom w przyszły wtorek
Autor: Marcin Wroński
Wydawca: W.A.B.
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788377477403
Liczba stron: 320
Okładka: miękka
Cena: 13.49 zł
Ocena recenzenta: 8.5/10

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz