„How to be a Tudor. A Dawn-to-Dusk Guide to Everyday Life” – R. Goodman – recenzja


Jak wyglądało życie codzienne ludzi z epoki Tudorów? Czym różnili się arystokraci od klasy robotniczej? Co jedli, jak dbali o higienę intymną i jak spędzali wolny czas? Na te pytania odpowiada w swojej książce Ruth Goodman, która poznała to życie od podszewki.

howtobeatudorSwoją pracę historyk może zakończyć na studiowaniu materiałów źródłowych, ale może też podjąć prawdziwe wyzwanie i spróbować zrozumieć ludzi, których życie opisuje. Nie wszystko bowiem jest zawsze tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, czytając książki. Zdarza się, że pewne sprawy – szczególnie te dotyczące życia codziennego – mogą być znacznie bardziej skomplikowane. Ruth Goodman postanowiła, że jej praca będzie czymś więcej, poszła więc o krok dalej i w ramach przygotowań do pisania swojej książki, zdecydowała się żyć tak, jak Tudorowie.

Czy niestosowanie częstych kąpieli miało wpływ na kondycję skóry i nieprzyjemny zapach w świecie Tudorów? Autorka przez 3 miesiące stosowała się do zasad czystości panujących w nowożytnej Anglii i na własnej skórze poczuła, jak to jest nie myć się tak często, jak robimy to dzisiaj i doszła do zaskakujących wniosków – ludzie żyjący w tamtych czasach wcale nie byli brudasami, których zapachu nie dało się wytrzymać. Goodman dokładnie opisuje swoje obserwacje i wnioski, które wysunęła dzięki temu niecodziennemu doświadczeniu.

Na tym nie koniec. Ruth Goodman przeniosła zasady świata Tudorów do kuchni i postanowiła również jeść tak jak ówcześni ludzie. Trzymała się dawnych przepisów, serwowała też dania w takich godzinach, w jakich spożywali je Tudorowie. Obiad o godzinie 10 rano? Czemu nie! Tak właśnie jadał Henryk VIII, nie ma więc co się dziwić, że w tamtych czasach mało kto jadał śniadania…

Książka Goodman to bardzo ciekawe studium życia zarówno monarchów, jak i ludzi mniej zamożnych. To właśnie te niepozorne postaci tak bardzo ją fascynują i to analizowaniem ich życia zajmuje się w swojej codziennej pracy. Dzięki niej dowiadujemy się nie tylko o tym co jadali, ale też jak się ubierali i jakie zasady panowały w modzie dworskiej – okazuje się, że nie każdemu wolno było nosić wszystkie kolory czy materiały, nie wspominając o biżuterii. Autorka opisuje też dokładnie rozrywki ówczesnych ludzi – od gier, poprzez taniec, aż po muzykę i teatr. Zagląda także do sypialni, bo przecież życie intymne również kilkaset lat temu było niezwykle ważne dla każdego człowieka, choć ze względu na wiarę i tradycję często rządziło się zupełnie innymi prawami.

Podsumowując, książka „How to be a Tudor” jest bardzo ciekawą pozycją, z którą powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się tą epoką i życiem dynastii Tudorów. Goodman przybliża czytelnika do tych słynnych postaci historycznych, traktuje je jak ludzi z krwi i kości, którzy musieli, tak jak my, jeść, spać czy utrzymywać higienę jamy ustnej. Autorka potwierdza wiele znanych teorii, ale obala też zakorzenione mity, a wszystko dzięki temu, że wiele z nich sprawdziła osobiście, co z pewnością nie było łatwym zadaniem. Książka jest napisana lekkim językiem, bawi i uczy jednocześnie. Szkoda tylko, że nie została jeszcze wydawana w Polsce, ale miejmy nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ narracja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: How to be a Tudor. A Dawn-to-Dusk Guide to Everyday Life

Autor: Ruth Goodman

Wydawnictwo: Penguin Random House UK

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-0241215494

Liczba stron: 320

Oprawa: twarda z obwolutą

Cena: 29,95$

Ocena recenzenta: 9/10

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz