Château de Versailles w 300 rocznicę śmierci Króla Słońce


Pałac wersalski został zbudowany 1623 r., jednak to Ludwik XIV rozbudował go, a przestrzeń dookoła przekazał na ogrody. Obecnie Wersal jest atrakcją turystyczną, która organizuje liczne wystawy oraz spektakle. Poniżej przeczytacie, jak obchodzono w pałacu 300 rocznicę śmierci Ludwika XIV.

Week-end au château de Versailles

Week-end au château de Versailles

Na stronie Château de Versailles znajdziemy zakładkę Rok Ludwika XIV (Année Louis XIV), gdzie możemy przeczytać, że główne świętowanie składa się z czterech wydarzeń. Na początek przewidziano bal przebierańców w Sali Lustrzanej. Kolejnymi atrakcjami był bal w Oranżerii, „Mój pierwszy bal w Wersalu” przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Ostatnią z czterech wielkich atrakcji był pokaz sztucznych ogni.

Odbyły się także liczne koncerty, zarówno w samej Operze, jak i Sali Lustrzanej. Dwa główne występy to „Noc Ludwika XIV„ (La Nuit de Louis XIV) Williama Christie oraz ”Noc Królów (La Nuit des Rois)” Jordi Savall.

Odtworzono takie wydarzenia jak taniec, który wykonał Ludwik XIV w wieku 15 lat. Przedstawienie to pokazał na nowo Sébastien Daucé. Raphaël Pichon, dyrygent, zajął się muzyką sakralną. Przypomniał muzykę, jaka została skomponował na pogrzeb Króla Słońce przez De Lalande. Pichon wyreżyserował także operę „Armide„ największego muzyka na dworze Ludwika XIV - Jeana Baptista Lully’ego. Wiliam Christie z kolei zajął się sztuką ”Monsieur de Pourceaugnac”, którą w 1669 r. stworzył Molière, a muzykę skomponował Lully.

„Le Grand Trianon de Louis XIV à de Gaulle” – wystawa, którą można było oglądać od 18 czerwca do 8 listopada 2015 r. Powstała ona z okazji ponownego otwarcia jednego ze skrzydeł po pracach konserwatorskich. Znalazły się tam m.in. obrazy wykonane na zlecenie Ludwika XIV oraz Napoleona, meble z czasów Napoleona III, z których korzystał również de Gaulle.

Ci którzy znają francuski mogą zobaczyć krótką relację z wystawy:

http://http://videos.leparisien.fr/video/le-grand-trianon-un-palais-prive-pour-le-pouvoir-17-06-2015-x2ublyr#xtref=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2F

„Le Roi est mort” to wystawa, którą można było oglądać od 27 października 2015 do 21 lutego 2016 r. Jak mogliśmy przeczytać na stronie pałacu, dotyczyła ona ceremonii pogrzebowej Ludwika XIV, jednak znalazło się tam także porównanie do pogrzebów innych władców europejskich.

Zapowiedź wystawy „Le Roi est mort”

 

Bibliografia:

www.chateaudeversailles.fr

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz