„Wersal. Prawo krwi” - E. Massie - recenzja


Książka autorstwa Elizabeth Massie pt.: Wersal. Prawo krwi powstała na podstawie serialu o tym samym tytule. Nie jest to pierwsza, tego typu, powieść autorki. Massie napisała także serię książek o dynastii Tudorów inspirowanych telewizyjnym hitem.

wersalAnalizując powieści historyczne, które ukazują się na polskim rynku, jest nie wiele tych, które dotyczą czasów Ludwika XIV. Prawdziwą gratką dla miłośników tego okresu jest najnowsza propozycja Książnicy: Wersal. Prawo krwi autorstwa Elizabeth Massie.

Dużą przyjemność w czasie czytania będą mieli zwłaszcza Ci, którzy nie zaczęli oglądać serialu. Warto zaryzykować i najpierw przeczytać publikację, aby móc samemu sobie wyobrazić miejsce jakim był Wersal, zanim został rozbudowany przez Ludwika XIV.

Tytuł może nam sugerować, że znaczna część książki będzie poświęcona opisowi Wersalu jako budowli architektonicznej, jednak nic bardziej mylnego – miejsce akcji doskonale współgra z tokiem fabuły, w żaden sposób jej nie zakłócając. Autorka wprowadza nas w świat dworu francuskiego, przeplatając kilka wątków jednocześnie. Możemy zatem poczuć się jak w filmie - w jednym rozdziale następuje po sobie kilka scen.

Wersal. Prawo krwi przenosi nas w barwny, pełen intryg świat dworu królewskiego. Naturalnie, za głównego bohatera możemy uznać Ludwika XIV, jednak ciekawe kreacje innych postaci, jak np. Filipa Orleańskiego, sprawiają, że każdy z bohaterów intryguje na swój sposób, przez co wydaje się być postacią pierwszoplanową.

Dzięki przystępnemu językowi, przeczytamy książkę z łatwością i dużą przyjemnością. Nie bez znaczenia jest dobrze wykonana korekta oraz genialne tłumaczenie z języka angielskiego. To wszystko sprawia, że publikacja jest nie tylko świetną powieścią historyczną, przy której można się zrelaksować, ale również dobrym źródłem informacji dla czytelnika –„niehistoryka”.

Brakuje natomiast małego wstępu, prologu, który pozwoliłby, właśnie laikom, na zapoznanie się z tym, co miało miejsce przed omówionymi wydarzeniami. Autorka rozpoczyna akcję powieści w 1667 roku. Oczywiście wiadomo, że odpowiada to ramom czasowym serialu, jednak czytelnik jest innym odbiorcą niż widz.

Podsumowując, Wersal. Prawo krwi to ciekawa, pełna interesujących postaci powieść, w której znajdziemy nie tylko rozterki miłosne, ale przede wszystkim proces, jaki rozpoczął Ludwik XIV po śmierci matki, mianowicie przebudowę pałacu. Dzięki temu, miał pokazać i umocnić swoją władzę. Na polskim  rynku wydawniczym nie ma zbyt wielu powieści opisujących czasy Króla Słońce, dlatego tym bardziej warto sięgnąć po tę pozycję, która przeniesie nas w świat dworu francuskiego.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ przystępny język

+ sposób przedstawienia treści

+ barwne postaci

+ interesująca fabuła

 

Na minus:

- miejscami ma się wrażenie, że czytelnik, który za bardzo nie interesuje się czasami Ludwika XIV, może mieć problem ze zrozumieniem przedstawionych faktów historycznych

 

Tytuł: Wersal. Prawo krwi

Autor: Elizabeth Massie

Wydawca: Książnica

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-245-8223-5

Liczba stron: 304

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena:  39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz