„Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV” - F. Bluche - recenzja


Francja: „Najpiękniejsze z królestw po królestwie niebieskim” – taki właśnie cytat stanowi wprowadzenie do rozważań nad życiem codziennym we Francji. Autor Français Bluche przedstawia obraz francuskiego społeczeństwa usytuowany u stóp wielkiego Ludwika XIV. Czy obraz epoki prezentowany przez Lotaryńczyka nie zbyt wyidealizowany?  Czy stał się pretekstem do gloryfikowania postaci francuskiego władcy?

zyciecodzienneW 1990 r. nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka prezentująca Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV, której autorem jest Français Bluche. Jest to pozycja zupełnie zadziwiająca. Z jednej strony pokazuje barwy, skreślony z erudycją, okraszony sporą ilością cytatów pochodzących z ówczesnych pamiętników świat życia codziennego różnych klas społecznych we Francji, z drugiej natomiast opis życia zwykłych ludzi zostaje przesłonięty postacią Ludwika XIV. Zapewne nie jest to nic złego, ale w kontekście tematyki, która stała się głównym przedmiotem rozważań wywiera to na czytelniku negatywne wrażenie.

Bluche wspomina o „Królu Słońce” niemal przy każdej nadarzającej się ku temu okazji, zostawiając na marginesie istotne wątki, które są warte potraktowania je w sposób rzetelny i obiektywny. I właśnie obiektywizmu tutaj najbardziej brakuje. Z książki wyłania się obraz wsi pełnej dostatku, gdzie funkcjonują ludzie bogobojni. Wszystko jest tu oznaką wspaniałości. Wojsko, najlepsze spośród innych krajów, kler, którego zadaniem jest niesienie pomocy najuboższym, który dniem i nocą chwali Pana Boga. Można by w tym momencie zastanowić się nad tym dlaczego wybuchła Rewolucja Francuska skoro Francja była taką ostoją szczęśliwości? Pisanie wymaga zachowania pewnej dozy dystansu wobec przekazywanych treści, nawet jeśli podjęty temat jest bliski sercu. Postać Ludwika XIV, nie umniejszając jego zasług dla Francji zostaje przywołana nawet w momencie prezentacji zagadnień dotyczących wojskowości czy marynarki. Brakuje tu głębszej analizy zjawisk, która pozwoliłaby na wielowymiarowe spojrzenie na omawiane zagadnienia.

Poszczególne rozdziały są pozbawione aparatu naukowego, jedynymi informacjami wyjaśniającymi niektóre wątki są przypisy pochodzące od tłumacza.

Ukazanie życia francuskiego społeczeństwa – od nizin społecznych, aż po królewski dwór jest pomysłem bardzo trafnym, bowiem unaocznia czytelnikowi cały wachlarz zachowań, nawyków postaci, a przy tym wyraża kontrast prezentowanego świata. Obok blichtru francuskiego dworu przed oczami odbiorcy przesuwają się postaci, które ciężką pracą muszą zarobić na utrzymanie swoje i najbliższych.

Dużym atutem książki jest dodatek w postaci kilkunastu kolorowych i czarno-białych ilustracji poświęconych osobie Ludwika XIV, ale także ukazujących życie artystyczne, religijne, sceny z życia codziennego: rozdawanie chleba, pobór do milicji, zaręczyny, zabawy przed karczmą. Zaletą pozycji jest także słownik – indeks osób, który umożliwia czytającemu zapoznanie się z krótkimi informacjami na temat osób, których nazwiska pojawiają się na kartach książki. Natomiast bibliografia została podzielona na ogólną i szczegółową. Twarda okładka i niewielka cena mogą przyciągać potencjalnego kupującego.

Książkę można przeczytać choćby z ciekawości, przekazuje ciekawe treści, ale nie należy ich bezkrytycznie przyjmować.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ spora ilość ilustracji czarno-białych i kolorowych przedstawiających Ludwika XIV, życie artystyczne (teatry) i religijne, a także sceny z życia codziennego: rozdawanie chleba, pobór do milicji, zaręczyny, zabawy przed karczmą.

+ interesujące cytaty pochodzące z ówczesnych pamiętników gęsto wplecione w treść poszczególnych rozdziałów.

+ twarda okładka.

+ słownik –indeks osób, spis ilustracji, bibliografia.

 

Na minus:

- książka jest pozbawiona aparatu naukowego tj. przypisów, jedynym źródłem informacji poza tekstem głównym są przypisy pochodzące od tłumacza.

- brak obiektywizmu w prezentowaniu zjawisk.

- zbyt duży nacisk położono na postać Ludwika XIV, pozostawiając na marginesie zjawiska, które były przedmiotem rozważań.

 

Tytuł: Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV

Autor: François Bluche

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy

Rok wydania: 1990

ISBN: 83-06-01907-5

Okładka: twarda

Cena: 20,00 (antykwariaty)

Ocena recenzenta: 5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz