„Ludwik XIV” - P. Gaxotte - recenzja


„Największe sprawy dokonują się na tym świecie prawie zawsze jedynie dzięki sprawom najmniejszym” – tak właśnie mawiał Ludwik XIV. To właśnie o tych najmniejszych sprawach mających wpływ na losy Francji traktuje książka Ludwik XIV, której autorem jest Pierre Gaxotte.

ludwik_xiv_0_bW 1984 r. w ramach serii Biografie Sławnych Ludzi, wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy pojawiła się książka Ludwik XIV, którem autorem był Pierre Gaxotte, francuski historyk i dziennikarz.

Prezentuje ona w sposób chronologiczny dzieje życia francuskiego monarchy, uwzględniając cechy charakteru, które w znacznym stopniu wywarły wpływ na lata jego panowania. Czytelnik bardzo łatwo zostaje pochłonięty światem dworskich intryg, pałacowych zalotów i miłostek. W końcu jeden z rozdziałów jest poświęcony tylko i wyłącznie kobietom i to w nim możemy przeczytać o tym, w jaki sposób znalazły się w otoczeniu monarchy, jak wyglądało ich życie w cieniu kolejnych królewskich „zdobyczy”, czy wreszcie ujrzeć ostatnie lata życia, często poświęcone Bogu. Można prześledzić zakulisowe poczynania doradców Ludwika XIV i wreszcie drobiazgowo zaznajamiać się z systemem pracy króla, który nie ograniczał się do samotnego studiowania dokumentów, ale do czynnego uczestnictwa w posiedzeniach Rad, audiencjach, rozmowach z ministrami, generałami i ambasadorami. Ludwik sam kontrolował wydatki, czytał depesze i na nie odpowiadał. Wszyscy, którzy mu służyli, mieli świadomość tego, że sprawy dotyczące Francji wypływały z rozkazów i były organizowane na podstawie jego życzenia.

Podstawowym argumentem, który przemawia za tym, aby sięgnąć do tej pozycji jest fakt, że skrupulatnie i rzetelnie przedstawia okres panowania Ludwika XIV, uwzględniając przy tym cały bagaż jego życiowych doświadczeń.  Doskonałym rozwiązaniem edytorskim okazało się umieszczenie przypisów pod tekstem głównym, co w znacznym stopniu ułatwia zapoznanie się z wyjaśniającymi informacjami. Zaletą książki jest także dodatek w postaci zdjęć przedstawiających samego władcę, ale i jego otoczenie. Czymże byłby czytanie bez unaocznienia niektórych treści? Biografia co prawda została wydania kilkanaście lat temu, ale przekaz, który proponuje nie stracił na wiarygodności czy aktualności. W dalszym ciągu stanowi ona jedną z fundamentalnych prac poświęconych „Królowi Słońce”. Narracja została poprowadzona w sposób przyjazny czytelnikowi, nie są to skomplikowane, zawoalowane słowa, nad sensem których czytelnik musi spędzić czas, by je rozszyfrować.

Wad książki nie odnajduję, można jednak pokusić się o stwierdzenie, że na rynku wydawniczym nie pojawiły się kolejne, odświeżone wydania tej pozycji. Z pewnością mogłoby to spowodować zainteresowanie osobą Ludwika XIV wśród tych, którzy chcieliby przeczytać coś interesującego. Dzisiaj tę biografię można dostać tylko w antykwariatach, co skazuje ją na swoisty niebyt.  Faktem jest, że sięgną po nią tylko Ci, którzy kierują swoje kroki ku „zakurzonych skarbnicach wiedzy”.

 

Plus/ minus:

Na plus:

+ przypisy znajdują się pod głównym tekstem, co ułatwia szybkie zapoznanie się z informacjami.

+ przystępna cena.

+ spora ilość ilustracji (czarno-białych) przedstawiających Ludwika XIV, ludzi z jego otoczenia, pałaców, mebli przeznaczonych dla władcy.

+ przejrzysty indeks osobowy i spis ilustracji.

 

Na minus:

- brak kolejnych wydań książki na rynku wydawniczym.

 

Tytuł: Ludwik XIV

Autor: Pierre Gaxotte

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy

Rok wydania: 1984

ISBN: 83-06-01050-7

Liczba stron: 364

Okładka: twarda

Cena: 25,00

Ocena recenzenta: 7/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz