„Fabrykacja Ludwika XIV” - P. Burke – recenzja


Wizerunek w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny. Istnieje wiele firm, które zajmują się dbaniem o image m.in. celebrytów. A jak było z tym dawniej? Jak kształtowano opinie o władcach? Peter Burke w swojej książce o Ludwiku XIV prezentuje, w jaki sposób powstawał wizerunek francuskiego monarchy i czy zabiegi, jakie w tym celu robiono, przynosiły oczekiwane efekty.

fabrykacjaPeter Burke jest brytyjskim profesorem historii, który urodził się w 1937 r. Zajmuje się historią nowożytną, ale także aspektami kulturalnymi i społecznymi tej epoki do czasów współczesnych. Jest autorem takich prac, jak Języki i społeczności w Europie wczesnonowożytnej i Kultura i społeczeństwo w renesansowych Włoszech.

Fabrykacja… jest podzielona na dwanaście rozdziałów. Poprzedza je obszerny spis rycin. Niestety obrazy zawarte w książce są czarno-białe, co odbiera im uroku i możliwość wychwycenia większych szczegółów. Na końcu znajdziemy „Glosariusz”, w którym autor dokładnie omawia poszczególne zagadnienia z języka francuskiego.

Autor przedstawia wizerunek króla, jaki kreowano w czasach kiedy żył. Opisując to, podaje również opinie innych historyków, dzięki czemu znamy nie tylko zdanie autora. W pracy zamieszczono także obrazy przedstawiające ogólne wydarzenia z udziałem Ludwika, jak i jego portrety. Wymienione zostały dzieła pisane, za pomocą których chwalono króla. Nie brakuje opisu początków panowania nowego króla wraz z opisem koronacji, budowy wizerunku od narodzin, a później dbania o jego majestatyczny wygląd. Wspomniano o działalności króla, m.in. w balecie – głównie w sztukach napisanych przez Isaaca Benserade’a. Wspierano także sztukę. Kardynał Mazarin, najbliższy współpracownik i doradca Ludwika, doceniał zarówno malarzy m.in. Philippe’a de Champaigne’a, jak i pisarzy np. Corneille’a czy wspomnianego wcześniej Benserade’a.

W publikacji umieszczono informacje o dworze, ale jako tym, który stworzył pewnego rodzaju świat. Oprócz tego pokazano zmianę, czy też dalszą część budowania wizerunku króla po roku 1683, czyli po śmierci Colberta. Nie ma tu wyłącznie cech pozytywnych francuskiego władcy. Autor odniósł się także to ukazywania nieprzychylnego obrazu króla za pomocą malowideł czy poezji. Ludwika oskarżano o zbyt dużą ambicję, o brak skrupułów moralnych czy brak prawdziwej religijności. To ostatnie przedstawiano na przykładzie stosunku króla do hugenotów, a także ukazania na jednym z medali Ludwika i sułtana Sulejmana II, który pokazywał sojusz katolickiej Francji z niechrześcijańskim imperium otomańskim.

Publikacja jest napisana bardzo łatwym językiem. Wszystkie trudniejsze pojęcia zostały wyjaśnione na końcu, a słowa francuskie użyte w tekście autor wyjaśniał na bieżąco. Zaletą tej pracy wydają się być użyte do jej napisania liczne publikacje, artykuły, ale przede wszystkim źródła drukowane w języku francuskim. Dużym plusem są zamieszczone fotografie, które pozwalają czytelnikowi zobaczyć, w jaki sposób przedstawiano Ludwika XIV. Niestety są czarno-białe i w niektórych przypadkach wydają się być mało czytelne. Innym minusem są przypisy przeniesione na koniec książki. Co prawda są podzielone na rozdziały, co pomaga w ich odnalezieniu, ale z pewnością łatwiej by się czytało, jeśli byłyby umieszczone na dole strony. Niemniej jednak autor w bardzo obszerny i prosty sposób przedstawił wizerunek Ludwika z różnych stron, nie tylko tej pozytywnej, ale także negatywnej, satyrycznej.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ podjęty temat

+ język

+ glosariusz

+ bibliografia

+ sposób przedstawienia tematu

 

Na minus:

- czarno-białe zdjęcia (część z nich w kolorze miałaby o wiele lepszą jakość)

 

Tytuł: Fabrykacja Ludwika XIV

Autor: Peter Burke

Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Rok wydania: 2011

ISBN: 978-83-235-0819-9

Liczba stron: 246

Oprawa: miękka

Cena: 38 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz