„Książę” - N. Machiavelli - recenzja


Czy jest ktoś, kto nie słyszał o słynnym Księciu autorstwa Niccolò Machiavellego? Jeśli tak, to powinien natychmiast nadrobić zaległości. To książka, którą czytało i zachwycało się wielu nowożytnych władców i która wydaje się być wręcz ponadczasowa.

10970622Żyjący na przełomie XV i XVI wieku prawnik, filozof i pisarz rodem z Włoch zachwycił sobie współczesnych traktatem o sprawowaniu władzy wydanym w 1532 roku. Il principe poruszał niezmiernie ważną ówcześnie kwestię, a mianowicie, jaki powinien być prawdziwy, idealny książę. Czy powinien być wojownikiem, czy chować się za plecami innych? O czyją sympatię i uwagę powinien zabiegać? Czy twierdze są mu do czegokolwiek potrzebne? I najważniejsze: czy jest lepiej, gdy książę jest kochany przez swój lud, czy gdy lud się go obawia? Te pytania zadawało sobie wielu królów i władców, a Machiavelli dostarczył im konkretną odpowiedź.

Z poglądami Machiavellego można się zgadzać lub też nie, nie można mu jednak odmówić daru przekonywania. W swoim traktacie używał konkretnych argumentów i opierał się na przykładach z przeszłości. Wracał do historii Cezara czy Aleksandra Wielkiego stawiając ich za figury, z których powinno się czerpać inspirację lub też uczyć się na ich błędach. W swoim dziele wielokrotnie opierał się także na żyjących w jego czasach książętach włoskich, a jednym z jego wzorów był m.in. papież – wojownik, czyli Aleksander VI, który nie bał się nikogo i niczego. Cały traktat w dużej mierze był inspirowany z pewnością postacią syna owego papieża, Cezara Borgii, którego lud nazywał księciem Valentino. Cezarowi z pewnością nie można było odmówić odwagi i wojowniczości, historycy uważają dziś, że to właśnie jemu dedykowany był Książę.

Il principe wydawany był wielokrotnie na całym świecie, ponieważ wartości w nim przekazywane są ponadczasowe i z łatwością można je stosować do współczesnych głów państw, oczywiście z lekkim przymrużeniem oka, bo czasy i pewne metody się zmieniają. Pewne kwestie pozostają jednak niezmienne. Wydanie, które otrzymaliśmy do recenzji jest naprawdę pięknie przygotowane. Ta niezbyt obszerna książeczka doczekała się twardej oprawy z wszytą zakładką w formie wstążki, którą nieczęsto spotyka się w nowych publikacjach. Do tego mamy tu także przedmowę tłumacza, który wprowadza nas w czasy Machiavellego i tłumaczy, jak ważną lekturą, nawet dziś, jest Książę, a także jak wielkim wyzwaniem było podjęcie się tłumaczenia tej książki.

Plus/Minus:

Na plus:

+ sztandarowa pozycja

+ przypisy od tłumacza

+ piękne wydanie

+ twarda oprawa

+ wszyta zakładka

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Książę

Autor: Niccolò Machiavelli

Tłumaczenie: Zdzisław Płoski (z przekładu W.K. Marriotta)

Wydawnictwo: Onepress

Rok wydania: 2010

ISBN: 978-83-246-2865-0

Stron: 144

Oprawa: twarda

Cena: 27,00 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz