„Mój intymny świat” – M. Adaszewska, I. Cembrzyńska – recenzja


Każdy, kto oglądał Hydrozagadkę z pewnością pamięta doskonałą czołówkę tego filmu. Jedna aktorka, jej głos, mimika i długie rzęsy. Jest to ewenement w historii kina. A wszystko dlatego, że na realizację czołówki z prawdziwego zdarzenia zabrakło pieniędzy. Na pewno nie jest to żadna ujma dla tego filmu, a wręcz jedna z jego największych zalet! Całość była autorskim pomysłem Igi Cembrzyńskiej, wcielającej się w produkcji w rolę kelnerki. Aktorka doskonale pokazała swój niepowtarzalny talent, którym z pewnością zachwyciła już wtedy swojego przyszłego męża.

Moj.intymny.swiat.CMYK.bez.grzbietu.v12Dorobek artystyczny Igi Cembrzyńskiej pozwala nazwać ją ikoną polskiego kina. Często jednak zapominamy, że za wielkimi rolami kryją się zwykli ludzie, których, tak, jak wszystkich, spotykają w życiu chwile dobre i złe. Właśnie o tym z artystką rozmawiała Magdalena Adaszewska.

Zaczęło się od rozmów telefonicznych. W końcu doszło do spotkania i na jednym się nie skończyło. Tak powstał Mój intymny świat, wywiad – rzeka wzbogacony fantastycznymi fotografiami głównie z prywatnego archiwum aktorki. Chociaż początkowo była ona zaskoczona pomysłem stworzenia z jej wspomnień książki, szybko przekonała się do tego przedsięwzięcia. Wyszło bardzo dobrze. To praktycznie lektura na jeden wieczór, a czytając ją ma się wrażenie, że jest się pobocznym słuchaczem, który pije kawę i ogląda stare fotografie razem z autorkami.
Tytuł książki nawiązuje do piosenki Intymny świat, którą Iga Cembrzyńska wykonała w Opolu w 1964 roku. Wydaje się on być jak najbardziej odpowiedni. Aktorka naprawdę zabiera czytelników do swojego świata opowiadając historię swojego życia. Nie opowiada tylko o kolejach swojego losu, ale także o ważnych dla niej wartościach, osobach, zwierzętach. Z wypowiedzi artystki emanuje nie tylko szczerość, ale także skromność, pokora wobec życia.

Jest to w głównej mierze rozmowa o miłości, bo to ona według Cembrzyńskiej jest najważniejsza w życiu. Dla niej miała ona dwa oblicza – aktorstwa i osoby jej męża, Andrzeja Kondratiuka. Co najważniejsze, jedno doskonale uzupełnia drugie. Aktorka z wielką czułością wypowiada się na temat reżysera, z którym połączyło ją głębokie uczucie. Wspólnie stanowią wspaniały duet w historii polskiego kina.

Magdalena Adaszewska okazała się idealną rozmówczynią dla artystki. Jej pytania stanowią doskonały plan życia Igi. Są przemyślane i zawsze na miejscu co stanowi klucz do sukcesu w tego rodzaju publikacjach. Doskonale jest zorientowana w życiorysie i najbliższym otoczeniu swojej rozmówczyni. Dwie autorki stworzyły niesamowity klimat wywiadu, który wydaje się być rozmową dwóch przyjaciółek. Aktorka zwierza się w niej ze swoich trosk i trudnych chwil, które spotkały ją w życiu. Nie ukrywa, że miały na nią olbrzymi wpływ. To wszystko pozwala spojrzeć na nią jako na silną kobietę, którą niewątpliwie jest, chociaż sama nie chce o sobie tak mówić. Przedstawia ona swoje życie jako wieczne poszukiwanie samej siebie. Jednak szczęśliwe momenty i przezabawne perypetie są także obecne w treści książki. Czytelnik dowiaduje się m.in. dlaczego Cembrzyńska posługuje się swoim trzecim imieniem, a także jak brzmi przepis na słynną zupę z czasów studenckich.

Książka wydaje się spełniać swoja rolę – przedstawia Igę Cembrzyńską jako postać autentyczną, nie oddzieloną od czytelnika szklanym ekranem. Podczas lektury aktorka wydaje się odgrywać rolę dobrej przyjaciółki odpowiadającej o swoim życiu. To historia metamorfozy młodej dziewczyny z wyraźnymi, kocimi oczami śpiewającej w Opolu w dojrzałą aktorkę, reżyserkę i producentkę filmową dzielącą swoja pasję z największą miłością swego życia, swoim mężem.

Plus minus:
Na plus:
+ fantastyczne fotografie aktorki
+ twarda oprawa
+ spis ról artystki zamieszczony na końcu książki
+ ton wypowiedzi rozmówczyń
Na minus:
- kilkakrotnie fotografie rozdzielają tekst, co psuje harmonię czytania

Tytuł: Mój intymny świat
Autor: Magdalena Adaszewska, Iga Cembrzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-8069-265-7
Liczba stron: 304
Oprawa: twarda
39.90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz