„Wilimowski” - M. Jergović - recenzja


Skąd wziąć pomysł na książkę? Miljenko Jergović udowodnił, że wystarczy do tego życie jednej postaci, w tym wypadku najlepszego polskiego piłkarza XX-lecia międzywojennego. Fani książek sportowych, którzy sięgną po tę pozycję tylko z powodu tytułu mogą jednak czuć się zawiedzeni. Tak naprawdę cała książka ma ze sportem niewiele wspólnego. Nie znaczy to jednak, że nie jest warta lektury.

455857-352x500Istotną zaletę książki można wskazać już na poziomie samego pomysłu. Sam tytuł niewiele wyjaśnia, może co najwyżej sugerować, że jednym z bohaterów jest słynny piłkarz. Z jednej strony tak jest, z drugiej nie do końca. Bardziej należałoby zwrócić uwagę na transmisję radiową, która w książce wprowadza postać Wilimowskiego. Wraz z pomysłem trzeba pochwalić symboliczny wydźwięk wielu wątków w tej książce. Jednym z nich jest tytułowy bohater, który w pewnym momencie urasta do rangi herosa.

Na pewno niektórzy czytelnicy mogą momentami odnieść wrażenie, że zagłębiają się w lekturę książki psychologicznej. Ilość fragmentów na temat psychiki bohaterów jest znacząca, ale w porównaniu do innych wątków nie ma w niej przesady.

W kontekście poprzedniej zalety należy wspomnieć, że lektura podejmuje temat osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Książka może być pomocna dla tych, którzy mają problem ze zrozumieniem tej części społeczeństwa. W umownie psychologicznej części najwięcej miejsca zajmują przemyślenia głównego bohatera, Dawida, i jego ojca. Dzięki temu można poznać sposób myślenia człowieka, którą inni muszą się zajmować, a także jednego z opiekunów takiej osoby.

Dla czytelników, którzy sięgną po tę pozycję nie ze względu na postać tytułową, autor przygotował na końcu lektury notkę, przybliżającą postać Wilimowskiego. Być może nie przedstawia ona sylwetki sportowca w sposób wyczerpujący, ale na pewno wystarczy, aby przeciętny odbiorca, będący na bakier  z piłką nożną, mógł poznać jego historię.

Dużym minusem jest brak podziału powieści. Książka nie ma ani rozdziałów, ani żadnych elementów, które dzieliłby ją na mniejsze cząstki. Utrudnia to odbiór do tego stopnia, że niektórzy czytelnicy mogą czuć się zdezorientowani podczas lektury. Inną wadę stanowi brak ilustracji. Co prawda, opisy dają pogląd na otoczkę całej historii, ale lektura mogłaby zostać uzupełniona na przykład o aktualne fotografie miejsc, w których wszystko się rozgrywało.

Plus minus:
Na plus:
+ pomysł
+ opis psychiki bohaterów
+ notka o Erneście Wilimowskim
Na minus:
- brak podziału
- brak ilustracji

Tytuł: Wilimowski
Autor: Miljenko Jergović
Wydawca: Książkowe klimaty
Rok wydania: 2016
ISBN: 9788364887451
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
Cena: 31,50
Ocena recenzenta: 8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz