„Fatima. Stuletnia tajemnica” - W. Łaszewski - recenzja


W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-letnią rocznicę pierwszych objawień Matki Bożej niedaleko portugalskiego miasta Fatima. To tam 13 maja 1917 r. trójce małych dzieci po raz pierwszy ukazała się Maryja. Prosiła Łucję, Hiacyntę i Franciszka, aby odmawiały różaniec i przychodziły w to miejsce trzynastego dnia każdego miesiąca. Potem przekazała dzieciom trzy tajemnice. Ale mało kto wie, że przed Maryją, już wcześniej Łucji ukazywał się anioł. A po ujawnieniu ostatniej trzeciej tajemnicy fatimskiej, w 2007 r. przypadkowo odkryto fakt siódmego objawienia.   

fatimaTematem objawień fatimskich zajął się jeden z największych autorytetów w naszym kraju, doktor teologii Wincenty Łaszewski. A jego podsumowanie obecnej wiedzy na temat objawień w Fatimie opublikowało warszawskie wydawnictwo Fronda. Autor recenzowanej książki to - jak podaje wydawca na swej stronie - pisarz, tłumacz, badacz w zakresie antropologii mariologicznej. W. Łaszewski jest również międzynarodowym autorytetem w temacie objawień, w szczególności związanych z fenomenem Fatimy, oraz członkiem Światowego Apostolatu Fatimskiego, współpracownikiem ośrodków fatimskich na całym świecie i autorem wielu książek poświęconych Matce Bożej (w tym wydanej przez Frondę Nadchodzi kres. Mistyczne wizje końca świata).

13 maja 1917 r. na górskiej łące nieopodal Fatimy trójce małych dzieci pasących owieczki ukazała się Matka Boża. Jej nadejście poprzedziły błyski światła na niebie – według dzieci miały to być błyskawice zwiastujące burzę. Ale burzy nie było. Za to na górskim dębe ukazała się jaśniejąca jak słońce postać pięknej kobiety w białej sukni. Łucja, Hiacynta i Franciszek stanęli przestraszeni nieziemskim widokiem.

„Byliśmy tak blisko, że znajdowaliśmy się w obrębie światła, które ją otaczało lub którym może Ona promieniowała, mniej więcej w odległości półtora metra. Potem powiedziała do nas nasza Droga Pani: »Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię«”1

„«Skąd Pani jest?» – zapytałam. «Jestem z Nieba». «A czego Pani ode mnie chce?». «Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy, dnia 13, o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz»”2

W taki sposób, opisany przez siostrę Łucję, rozpoczęły się objawienia fatimskie, podczas których Matka Boża za pośrednictwem małych dzieci przekazała ludziom instrukcję jak żyć, by uniknąć męczarni piekielnych. A wizja piekła przedstawiona przez Maryję i opisana następnie przez Łucję jest straszna…

„Pani nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi. Widzieliśmy w tym morzu demony i dusze, jakby były przezroczystymi czarami lub brunatnymi żarzącymi się węgielkami mającymi ludzkie postacie. Unosiły się w pożarze, unoszone przez płomienie, które się z nich wydobywały wraz z kłębami dymu. Padały na wszystkie strony jak iskry podczas wielkich pożarów, bez wagi, w nieważkości, wśród bolesnego wycia i rozpaczliwego krzyku. Na ich widok można by ogłupieć lub umrzeć ze strachu. Demony miały straszne i obrzydliwe kształty wstrętnych, nieznanych zwierząt. Lecz i one były przejrzyste i czarne. Ten widok trwał tylko chwilę. Dzięki niech będą Matce Najświętszej, która nas przedtem uspokoiła obietnicą, że nas zabierze do Nieba. Bo gdyby tak nie było, sądzę, że umarlibyśmy z lęku i przerażenia”3

Książka W. Łaszewskiego to bardzo dobra pozycja, która w sposób udokumentowany porządkuje naszą wiedzę na temat „Stuletniej tajemnicy Fatimy„. Autor częstokroć przytacza wspomnienia przeważnie siostry Łucji, i na tej podstawie snuje swoją opowieść. Wyjaśnia co naprawdę wydarzyło się w Fatimie, jak mamy rozumieć i ”czytać” znaki zostawione dla nas przez Maryję. Autor poświęca wreszcie dużo miejsca wątkowi tej najbardziej niewiadomej, trzeciej tajemnicy fatimskiej ogłoszonej opinii publicznej dopiero w roku 2000.

Recenzowany wolumin został oprawiony w miękką okładkę, a kartki książki zostały sklejone. Jednak publikacja wygląda solidnie i wytrzyma niejedno czytanie. W pracy nie znalazłem błędów czy literówek  - nie mam więc żadnych uwag do prac redakcyjnych i korektorskich. Interesująca okładka z bohaterami książki (Łucja, Franciszek i Hiacynta), zachęca, aby sięgnąć po publikację Wydawnictwa Fronda.

Po książkę Fatima. Stuletnia tajemnica powinni sięgnąć czytelnicy pragnący zgłębić tajemnice objawień w Portugalii oraz poznać historyczno-chronologiczny zapis tamtych wydarzeń. Także osoby wierzące na kartach książki W. Łaszewskiego mogą odnaleźć swoją drogę do Boga poprzez Maryję i jej orędzie przedstawione 100 lat temu w Fatimie. A Polska w tej drodze ma odegrać niebagatelną rolę.

Polecam.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ temat książki – objawienia w Fatimie

+ podsumowanie i uporządkowanie posiadanej wiedzy na ten temat

+ próba rozwikłania zagadek, niedomówień i tajemnic

+ interpretacja ukazanych wizji i symboli

+ pomysł na książkę

+ ładne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Fatima. Stuletnie tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915-1929

Autor: Wincenty Łaszewski

Wydawca: Fronda

Data wydania: 2016

ISBN: 978-83-8079-033-9

Strony: 320

Oprawa: miękka

Cena: 39,90 zł (z okładki)

Ocena recenzenta: 7,5/10

Korekta: Malwina Lange

  1. W. Łaszewski, Fatima. Stuletnia tajemnica, Warszawa 2016, s. 88. []
  2. Tamże, s. 91. []
  3. Tamże, s. 143, 144 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz