73 rocznica wybuchu Powstania w Getcie warszawskim – plan obchodów


Jak co roku – 19 kwietnia przypomina się wydarzenia, które rozegrały się w getcie warszawskim. Symbolem pamięci o bojownikach, którzy stanęli do walki z niemieckim okupantem stały się wykonane z papieru żółte żonkile – które są rozdawane w tym dniu na ulicach Warszawy, ale także innych miast w Polsce i za granicą.  

Żydowscy powstańcy, detal pomnika Bohaterów Getta, rzeźba autorstwa Natana Rapaporta

Żydowscy powstańcy, detal pomnika Bohaterów Getta, rzeźba autorstwa Natana Rapaporta

19 kwietnia, godz. 12: 00, wstęp wolny

Już po raz 73 – 19 kwietnia 2016 r. o godz. 12: 00 przedstawiciele organizacji żydowskich, instytucji państwowych i miejskich oraz mieszkańcy stolicy złożą hołd bohaterskim powstańcom pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Organizatorem obchodów jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, natomiast partnerem wydarzenia jest Muzeum POLIN.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

19 kwietnia

Wolontariusze już po raz czwarty w ramach społeczno- edukacyjnej akcji Żonkile będą rozdawać mieszkańcom Warszawy, ale i innych miast Polski, a także za granicą– wspomniane kwiaty będące symbolem pamięci o tych, którzy wystąpili zbrojnie przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, udowodnili tym samym swoją odwagę, niezłomność i zamanifestowali postawę pełną godności w obliczu zbliżającej się zagłady. Żółte kwiaty, a później właśnie żonkile były anonimowym podarkiem, który w każdą rocznicę tego wydarzenia otrzymywał jeden z przywódców Powstania w getcie warszawskim- Marek Edelman. Sam także co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Od tamtej pory stały się one namacalnym przedmiotem, który nawiązuje do wydarzeń z 1943 r. Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty.

Wykład prof. Natana Sznaidera - Czy istnieje żydowska polityka upamiętniania zagłady?

20 kwietnia, godz. 18: 00, wstęp wolny

20 kwietnia 2016 r. o godz. 18: 00 odbędzie się wykład prof. Natana Sznaidera - wybitnego międzynarodowego socjologa i współautora tezy o globalnej pamięci Zagłady na temat: Czy istnieje żydowska polityka upamiętniania zagłady? Wykład wpisuje się w cykl Dzieje Żydów: stare i nowe pytania i odbywać się będzie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym. W 2015 roku ukazało się polskie tłumaczenie jego książki Pamięć żydowska i kosmopolityczny ład. Książka Memory and the Holocaust in a Global Age napisana wspólnie z Danielem Levym, w której sformułowana została teza o globalnej pamięci Zagłady, jest międzynarodowym bestsellerem.

Wspomniany wykład jest realizowany w ramach Global Education Outreach. Ten program  powstał dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

Powstańcy – spacer tematyczny z przewodnikiem

27 kwietnia, godz. 18: 00, wstęp biletowany

27 kwietnia 2016 r. o godz. 18: 00 będzie można wziąć udział w spacerze tematycznym z przewodnikiem, na który bilet można kupić online. Spacer poprowadzi Natalia Sineaeva-Pankowska, socjolog i dziennikarka pochodząca z Mołdawii. W Muzeum POLIN pracuje jako specjalistka ds. edukacji-przewodniczka. Zajmuje się badaniem pamięci i negowania Zagłady w Europie Wschodniej. Publikowała m.in. na łamach pisma „Zagłada Żydów. Studia i materiały„. Współpracuje ze Stowarzyszeniem ”Nigdy Więcej”.

To spotkanie pozwoli na przyjrzenie się sylwetkom i życiu młodych ludzi przed wojną, który jak się okaże- kilka lat później zasilą szeregi Żydowskiej Organizacji Bojowej – ich wykształceniu, aktywności w organizacjach młodzieżowych i politycznemu przebudzeniu. W trakcie zwiedzania uczestnicy zapoznają się z ich doświadczeniami wojennymi i podejmowanymi przez nich różnymi formami oporu: poprzez działalność w konspiracji, w odpowiedzi na edukacyjne, religijne i kulturalne potrzeby społeczności żydowskiej, a także z bronią w ręku. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim odda również historię ludności cywilnej, tym, którzy nie sięgnęli po broń, ale stawiali opór w inny sposób. Oprowadzanie zakończy się rozważaniem nad tym, jak pamięć o powstaniu kształtuje świadomość historyczną współczesnych pokoleń.

Marek Edelman. Życie. Do końca – promocja książki

27 kwietnia, godz. 18.00, wstęp wolny

27 kwietnia 2016 r. o godz. 18: 00 odbędzie się premiera anglojęzycznej, multimedialnej wersji książki autorstwa Witolda Beresia oraz Krzysztofa Burnetki. Podczas spotkania będzie można zobaczyć 15 minutowy film o tytułowym bohaterze, wysłuchać mini koncertu zespołu Klezmer Trio oraz uczestniczyć w rozmowie z autorami na temat odbioru Edelmana w świecie. Zaprezentowana zostanie również nowa strona internetowa poświęcona Markowi Edelmanowi.

Źródło: http://www.polin.pl/pl/wydarzenie/obchody-73-rocznicy-wybuchu-powstania-w-getcie-warszawskim  (odczyt: 15. 04. 2016 r.)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz