„Legenda Piłsudskiego w polskiej literaturze międzywojennej” - W. Wójcik – recenzja


Czy rzeczywiście są przesłanki ku temu, by mówić o istnieniu „legendy„ Piłsudskiego? W jaki sposób można potwierdzić to zjawisko? Czy owa ”legenda” może stać się problemem historycznoliterackim? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedz w książce Włodzimierza Wójcika.

legenda-pilsudskiego-w-polskiej-literaturze-miedzywojennej,24247W 1986 r. nakładem wydawnictwa „Śląsk” została wydana książka autorstwa Włodzimierza Wójcika pt.: Legenda Piłsudskiego w polskiej literaturze międzywojennej będąca rozszerzoną i nieco zmienioną wersją pracy pt.: Nadzieje i złudzenia. Legenda Piłsudskiego w polskiej literaturze międzywojennej (Katowice 1978), która spotkała się z żywym zainteresowaniem społeczeństwa. Przedmiotem tej publikacji jest piśmiennictwo dwudziestowieczne oscylujące wokół okresu 1914-1939, widziane w określonym aspekcie. Stara się odpowiedzieć na pytania: w jakiej mierze utwory literackie tego czasu uczestniczyły w tworzeniu specyficznego klimatu legendotwórczego wokół jednej z najbardziej rozpoznawalnych, ale i kontrowersyjnych, postaci Polski międzywojennej - Józefa Piłsudskiego oraz jakimi środkami tworzono ten klimat i jak je zmieniano. Podstawą tej publikacji jest zatem socjologia piśmiennictwa. Książka obrazuje takie zagadnienia jak: wzajemne relacje Piłsudskiego i literatów, blask „legendy„, czy te, które w jakiś sposób nawiązują do określeń, które przylgnęły do Marszałka, np. „Samotnik„ czy ”Dziadek”.

Niewątpliwą zaletą książki są rozległe studia na temat wspomnianej literatury, w której można odnaleźć odniesienia do postaci Piłsudskiego. W publikacji pominięto jednak polską literaturę emigracyjną, która, jak dowodził sam autor, wymaga bardziej rozległych studiów. Było to także spowodowane faktem, że owo zagadnienie rozmaicie kształtowało się w różnych skupiskach polonijnych. Na Zachodzie legenda Piłsudskiego funkcjonowała jako ustny przekaz osób zafascynowanych osobą Komendanta, rzadziej zdarzały się relacje wspomnieniowe. W swojej książce autor przytacza wiele utworów poświęconych Marszałkowi i zwraca uwagę na ich symbolikę. Jedyną wadą, która może utrudniać czytanie, jest umieszczenie przypisów na końcu każdego rozdziału. Czytelnik musi nieustannie tam spoglądać. Książkę można obecnie kupić tylko w antykwariatach, nie była wznawiana, więc do rąk trafi publikacja w miękkiej okładce i wydana na niezbyt zachęcającym papierze.

Warto ją jednak kupić ze względu na jej wartości poznawcze i naukowe.

Plus/minus:

Na plus:

+ zawiera wiele literackich tekstów poświęconych osobie Józefa Piłsudskiego

+ napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika

+ przystępna cena

Na minus:

- można ją kupić tylko w antykwariatach, nie była wznawiana (lub: nie została wznowiona)

- przypisy zostały umieszczone na końcu publikacji, co utrudnia czytanie książki

- miękka okładka

Tytuł: Legenda Piłsudskiego w polskiej literaturze międzywojennej.

Autor: Włodzimierz Wójcik

Wydawca: Śląsk

Rok wydania: 1986/1987

ISBN: 83-216-0533-8

Liczba stron: 264

Okładka: miękka

Cena: 19,00

Ocena recenzenta: 7/10

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz