„Ostatni samochód Marszałka Józefa Piłsudskiego Cadillac 355 D” – J. Tarczyński, M. Sokół-Potocki – recenzja


Czym charakteryzował się ostatni samochód Marszałka Józefa Piłsudskiego? Jak wyglądał? Poniższe opracowanie źródłowe prezentuje historię rozwoju marki Cadillac, szczególny nacisk kładąc na konkretny model, który używał Komendant. Książka powstała na podstawie materiałów zgromadzonych w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

cadilacW 2014 r. nakładem wydawnictwa Historyczna na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka dwóch autorów – Jana Tarczyńskigo i Maksymiliana Sokoła-Potockiego pt.: Ostatni samochód Marszałka Józefa Piłsudskiego Cadillac 355 D. Jest to udana próba przybliżenia losów jednego z najciekawszych pojazdów Kolumny Samochodowej Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, który przetrwał trudny czas II wojny światowej i był eksponowany w Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej. Samochód, o którym mowa to Cadillac 355 D Series 30 Fleetwood 7 Passengers Limousine, zamówiony dla Marszałka Józefa Piłsudskiego pod koniec 1934 r. Został on wykonany w ramach edycji specjalnej, jako rozwinięcie produkcji seryjnej tej marki. Charakteryzował się wieloma zmianami i udogodnieniami, które podnosiły bezpieczeństwo i wygodę jego użytkowania.

Ciekawym aspektem książki jest przedstawienie losów pojazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który został zakupiony przed jego śmiercią, na tle informacji na temat marki Cadillac, oraz o samodzielnej Kolumnie Samochodowej G.I.S.Z, w aspekcie prawno-organizacyjnym, jej pojazdów, dowódców i lokalizacji. Niewątpliwymi zaletami publikacji są tablice zawierające dane i parametry techniczne tego modelu samochodu, a także szkice i plany. Rozbudowany aparat naukowy – przypisy umieszczone pod głównym tekstem umożliwiają zapoznanie się z dodatkowymi wiadomościami dotyczącymi tematu, ponadto wskazują liczne adresy bibliograficzne i miejsca (np. Archiwa wojskowe), w których można znaleźć intersujące nas zagadnienia rozwijające ten wątek. Książka zawiera liczne ilustracje pokazujące wygląd właściwego modelu samochodu i jego pierwowzory, a także prezentuje fotografie Cadillaca przed i po renowacji. Zaletą jest także przystępna cena oraz ładne wydanie – usztywniona okładka.

Niewątpliwą wadą publikacji jest ogromna ilość cytatów nasączonych zbędnymi danymi technicznymi i niezrozumiałymi terminami, które z pewnością potrafią skutecznie zniechęcić przeciętnego czytelnika. Ponadto zbyt duży nacisk położono na przedstawienie historii producenta samochodów Cadillac oraz pojazdów tej marki.

Po książce sięgnąć należy choćby dlatego, że zawiera wiele ciekawych zdjęć i sporo ważnych informacji. Będzie to doskonała pozycja książkowa dla tych, którzy rozmiłowali się w historii motoryzacji, bądź interesują się tą konkretną marką. Dla przeciętnego czytelnika będzie to jednak publikacja przeładowana czasem niepotrzebnymi informacjami.

Plus/minus:

Na plus:

+ przystępna cena

+ bogato ilustrowana

+ aparat naukowy – przypisy umieszczone pod głównym tekstem

+ dodatkowe „tablice” zawierające dane i parametry techniczne modeli samochodów.

+ spora bibliografia dotycząca tematu

Na minus:

- zbyt duża ilość niepotrzebnych cytatów

- zbyt duży nacisk położono na historię rozwoju samej marki.

Tytuł: Ostatni samochód Marszałka Józefa Piłsudskiego Cadillac 355 D

Autor: Jan Tarczyński, Maksymilian Sokół- Potocki

Wydawca: Historyczna

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-65005-10-6

Liczba stron: 64

Okładka: usztywniona

Cena: 18,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

Korekta: Konrad Urbański

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz