Sześć ciekawostek o Józefie Piłsudskim, o których nie macie pojęcia cz. 2


Wielkość i zalety charakteru Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały dostrzeżone niemal przez wszystkich. Było więc oczywiste, że taki mąż stanu musi pozostać odpowiednio pochowany. Jak przebiegały uroczystości pogrzebowe? W jaki sposób kształtowała się pamięć o nim? 

 1. Józef Piłsudski (zdjęcie z lat 1915-1918)

  Józef Piłsudski (zdjęcie z lat 1915-1918)

  Podczas pogrzebu Piłsudskiego do Krakowa przybyła niemiecka delegacja na czele z dowódcą Luftwaffe Hermanem Gӧringiem. Adolf Hitler nie przyjechał do Polski, ale uczestniczył w mszy żałobnej za duszę zmarłego, którą odprawiono w Berlinie w kościele pw. św. Jadwigi. Niemcy, podobnie jak Związek Radziecki, ogłosiły oficjalną żałobę.

 2. Srebrną urnę z sercem Marszałka, wypełniając jego ostatnią wolę, złożono na cmentarzu na Rossie w Wilnie. W krypcie ustawiono trumnę z prochami matki, a u jej stóp usadowiono wspomnianą urnę. Zgodnie z testamentem mózg Józefa Piłsudskiego został zbadany przez naukowców z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem prof. Maksymiliana Rosego. W czasie II wojny światowej narząd niestety zaginął. Przypuszcza się, że został zrabowany i wywieziony w głąb Rosji.
 3. Imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego został nazwany jeden z najnowocześniejszych przedwojennych linowców pasażerskich, kursujący na trasie Gdynia – Nowy Jork. Jego długość wynosiła ponad 160 m, a szerokość 21,5 m. Na pokładzie tego linowca mogło się znajdować 1150 ( w tym 350 członków załogi). Co ciekawe na jednym z pokładów znajdował się basen, z którego mogli korzystać pasażerowie.
 4. Jednym z najbardziej niezwykłych eksponatów przedwojennego muzeum w Belwederze poświęconego Józefowi Piłsudskiemu była koszulka małego Ziuka, w której był trzymany do chrztu. Zachowała się wśród innych rodzinnych pamiątek i po raz pierwszy została pokazana w Sulejówku na wystawie Pamiątki po Józefie Piłsudskim. Powrót do kraju po 65 latach.
 5. W 2010 r. w Sulejówku odsłonięto pomnik Lekcja historii projektu krakowskiego artysty Karola Badyny, który przedstawia Marszałka z córkami. Piłsudski wspiera się na szabli, a na ławce obok siedzi Jadwiga z modelem samolotu (w czasie II wojny światowej była pilotem Polskich Sił Powietrznych), obok stoi Wanda z lalką (była lekarzem psychiatrą).
 6. Ślub Piłsudskiego z Marią Juszkiewiczową był możliwy dopiero po tym, jak przeszedł on na luteranizm (Maria była rozwódką), wrócił jednak do katolicyzmu w 1916 r. Kolejne miłosne zawirowania miały miejsce w 1921 r., kiedy to dopiero po śmierci Marii Józef Piłsudski mógł ożenić się z Aleksandrą Szczerbińską. Maria nie zgadzała się na rozwód, co spowodowało, że przez pewien czas żyli w osobliwym „trójkącie” miłosnym.

Bibliografia:

 1. Ks. Sikora J., Marszałek Józef Piłsudski, Marki 2003.
 2. Kucharczuk K., Piłsudski burzliwe życie w niespokojnych czasach, Warszawa 2011.

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz