„Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach” - pod red. K. Kucharczuk – recenzja


Dzieje Józefa Piłsudskiego to fascynująca opowieść, którą można by obdzielić kilka życiorysów. Szlachcic, zesłaniec syberyjski, bojownik PPS, żołnierz i niezrównana postać II RP. Prywatnie był wielbicielem długich spacerów, herbaty, pasjansów. Książka pt.: Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach prezentuje cały wachlarz fotografii z życia Marszałka.

pilsudski-burzliwe-zycie-w-niespokojnych-czasach-b-iext2969512W 2011 r. w wydawnictwie Carta Blanca została wydana książka pt.: Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach, pod red. Katarzyny Kucharczuk, będąca albumem prezentującym każdy z etapów życia Józefa Piłsudskiego. Uzupełniony o ciekawe opisy, wskazuje na interesujące miejsca, osoby i ważne wydarzenia. Autorzy (Janusz Odziemkowski, Grzegorz Nowik) w sposób chronologiczny przedstawiają dzieje życia Marszałka, poczynając od dzieciństwa w Zułowie, poprzez okres zesłania, działalność konspiracyjną, lata 1918-1926, aż po okres do 1935 r., czyli do śmierci Piłsudskiego. Rozdział V unaocznia czytelnikom czas kształtowania się pamięci o wielkim Polaku, dlatego możemy tutaj przeczytać o pamiątkach, numizmatach, obrazach, pomnikach. Ostatnia część albumu jest poświęcona Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i prezentuje eksponaty, które zostały tam zgromadzone. Ponadto możemy znaleźć  także informacje na temat wystaw plenerowych. Doskonałym dodatkiem do publikacji jest skrócone kalendarium ukazujące najważniejsze wydarzenia z życia Komendanta oraz bibliografia, która może służyć za wskazówkę w procesie kwerendy bibliotecznej.

Podstawową zaletą tego albumu jest komentarz historyczny, który wprowadza do każdego z etapów życia Józefa Piłsudskiego. Książka zawiera ogromną ilość unikatowych fotografii, wcześniej nigdzie niepublikowanych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które przedstawiają życie prywatne Marszałka. Niewątpliwym walorem jest także samo wydanie – twarda oprawa, gładki, kredowy papier. Staranne wykonanie ma swoje odzwierciedlenie w cenie, ale  co ciekawe, można kupić tę publikację w księgarni typu „Tania książka” za ok. 30 zł – to stosunkowo niewiele za taką jakość. Dobrym rozwiązaniem są także, umieszczone na końcu,bibliografia i kalendarium, które uzupełniają całość albumu.

To, co może dostrzec wprawne oko badacza tematu, to niewielkie merytoryczne błędy w opisach pod fotografiami oraz brak aparatu naukowego, czego akurat nie należy upatrywać jako wadę, z uwagi na szczególny charakter książki.

Album z czystym sumieniem polecam każdemu. Nie tylko wytrawnym badaczom kolei życia Józefa Piłsudskiego, mogącym w nim znaleźć niepublikowane wcześniej zdjęcia, ale także przeciętnemu czytelnikowi, który chciałby ucieszyć swoje oko pięknie wydaną książką.

Plus/minus:

Na plus:

+ wprowadzające do tematu rozdziały ukazujące życie Piłsudskiego w sposób chronologiczny

+ unikatowe, wcześniej niepublikowane, fotografie- często z życia prywatnego Marszałka

+ piękne wydanie, twarda oprawa, gładki, kredowy papier

+ możliwość kupna w księgarniach typu „Tania książka” za połowę ceny – ok. 30 zł.

+ dodatki w postaci bibliografii i kalendarium

Na minus:

-  błędy w krótkich opisach pod fotografiami

- brak aparatu naukowego

Tytuł: Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach

Autor: Katarzyna Kucharczuk (redaktor)

Wydawca: Carta Blanca

Rok wydania: 2011

ISBN: 978-83-7705-081-1

Liczba stron: 352

Okładka: twarda

Cena: 59, 90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz