„Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg” - B. Urbankowski – recenzja


Wydawać się może, że o Józefie Piłsudskim napisano już wszystko. Okazuje się jednak, że można napisać książkę, która pod względem wartości merytorycznych nie będzie ustępowała publikacjom naukowym, a przy tym będzie zachwycała lekkością pióra. Taka jest właśnie lektura Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg Bohdana Urbankowskiego.

jozef-pilsudski-marzyciel-i-strateg-b-iext26761132W 2014 r. nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg autorstwa Bohdana Urbankowskiego. Nie jest to kolejna biografia, która słowem stawia monumentalny pomnik Marszałkowi. Wprost przeciwnie, przedstawia go jako człowieka z krwi i kości z całym bagażem jego doświadczeń i emocji. Urbankowski kreśli portret człowieka, który ulega namiętnościom, opisuje jego miłości i podróże, a przy tym pokusił się o dywagowanie nad jego stosunkiem do ludzi i świata. Fakt, że autor książki zajmuje się eseistyką sprawił, że publikacja zachwyca lekkim piórem i łatwością przekazu. Autor nie skupia się na samej faktografii, ale stara się wydobyć na światło dzienne mało znane fakty z życia Marszałka i umieszcza je w kontekście dziejowym. Niezwykle ciekawe jest także filozoficzne i etyczne ujęcie działalności Piłsudskiego. Pozwala odkrywać dylematy, którym ulegał i tym samym zrozumieć decyzje, które podejmował.

Publikacja bezsprzecznie posiada wiele zalet, które z pewnością zachęcą potencjalnego czytelnika do zakupu. Przede wszystkim jest to książka, która w rzetelny i chronologiczny sposób przedstawia losy Józefa Piłsudskiego. Posiada wiele dodatków w postaci dokładnych i czytelnych map, niezbędnego przy takiej ilości stron – aneksu osobowego i kalendarium, które w przystępny i skrótowy sposób porządkuje najważniejsze wydarzenia z życia Komendanta. W środku możemy także znaleźć ciekawe zdjęcia. Także samo wydanie książki podnosi jego wartość estetyczną – twarda oprawa z obwolutą prezentuje się bardzo dobrze. Także cena nie jest zbyt wygórowana, z pewnością jest dostosowana do kieszeni kupującego.

Tym, co utrudnia czytelnikowi zapoznanie się z prezentowanym tematem jest brak aparatu naukowego w postaci przypisów – pod głównym tekstem. Zostały one umieszczone na końcu każdego rozdziału, co zmusza do każdorazowego przerzucania kilkunastu stron w poszukiwaniu odpowiedniego odsyłacza źródłowego. Przeszkadzać może także monumentalny charakter książki (1024 strony), jest ciężka i nieporęczna, z pewnością nie będzie ona lekturą, którą można zabrać w podróż.

Reasumując stwierdzam, że dzieło Urbankowskiego jest wartościową książką, która powinna znaleźć się na półce zarówno osoby, która naukowo zajmuje się postacią Józefa Piłsudskiego, ale także tego, kto chce dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat tej osoby.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ rzetelna, intersująca biografia Marszałka Józefa Piłsudskiego w ujęciu filozoficznym i etycznym

+ ładne wydanie, twarda okładka z obwolutą

+ spora ilość zdjęć, map

+ dodatek w postaci kalendarium życia i działalności Józefa Piłsudskiego

+ spis ilustracji i map

Na minus:

- aparat naukowy – przypisy umieszczone na końcu każdego rozdziału, nie zaś pod głównym tekstem, co utrudnia zapoznanie się z dodatkowymi, wyjaśniającymi informacjami

 

Tytuł: Józef Piłsudski marzyciel i strateg

Autor: Bohdan Urbankowski

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-7785-480-8

Liczba stron: 1024

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 59,00

Ocena recenzenta: 8/10

 

Korekta: Konrad Urbański

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz