P. Urbańczyk „Co się stało w 966 roku?” - premiera


6 czerwca swoją premierę będzie miała wyjątkowa publikacja prof. dr hab. i mediewisty archeologa Przemysława Urbańczyka „Co się stało w 966?”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Zysk.

co_sie_stalo_w_966_500Swoją pracą autor postanowił odpowiedzieć na kluczowe pytania związane
z przyczynami, skutkami, okolicznościami, a nawet datą chrztu Mieszka I. Książka
„Co się stało w 966?” to wybitna, wciągająca i bardzo pouczająca lektura, która umożliwi czytelnikom zaznajomienie się ze wszystkimi dostępnymi przekazami dotyczącymi tematu. Celem publikacji jest zapoznanie czytelników z aktualnym stanem dyskusji nad przyczynami, okolicznościami, a nawet samą datą chrztu Mieszka I. Przegląd źródeł historycznych i świadectw archeologicznych pokazuje, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na mnożące się wątpliwości jest bardzo trudne. By móc wyrobić sobie własne zdanie, czytelnik tym bardziej powinien zaznajomić się z dostępnymi dziś informacjami.

prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz o książce:
Okoliczności i przyczyny decyzji Mieszka I o przyjęciu chrztu świętego,
co w konsekwencji zapoczątkowało proces konwersji jego poddanych, nie znalazły należytego oświetlenia w źródłach pisanych, powodując ożywioną, trwającą do dziś dyskusję wśród mediewistów. W ramy tej dyskusji wpisuje się głos archeologa – prof. dr. hab. Przemysława Urbańczyka, który włączył do niej wymowę źródeł archeologicznych. Na podstawie dostępnych świadectw materialnych sformułował spójną hipotezę, osadzoną w dających się źródłowo uchwycić procesach historycznych, ujmującą w sposób realistyczny skutki konwersji władcy. Podzielam jego sąd, iż była ona ograniczona do ówczesnych elit społecznych. Natomiast teza,
iż Mieszko był chrześcijaninem „z urodzenia” i pochodził z chrześcijańskiej dynastii wielkomorawskich Mojmirowiców, jest wielce dyskusyjna. Kwestię tę zapewne pozwolą oświetlić dopiero badania kopalnego DNA, jednak bez względu na biologiczne pochodzenie Mieszka I można już dziś stwierdzić, że był wybitnym organizatorem polskiego państwa, co podkreśla Autor książki.
Wydawca zaprasza również na spotkanie z udziałem autora. Odbędzie się ono 6 czerwca, o godzinie 17:00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ulicy Senackiej 3. Poprowadzi je Adam Jaśkow.
Tytuł: „Co się stało w 966 roku?”
Autor: Przemysław Urbańczyk
Wydawnictwo: Zysk
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7785-900-1
Cena: 29,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz