„The lost Tudor Princess” – A. Weir – recenzja


Wyjątkowa i porywająca biografia wyjątkowej kobiety, której przyszło żyć w nadzwyczajnych, ale też ciężkich czasach. Lady Margaret Douglas, córka Małgorzaty Tudor i hrabiego Archibalda Douglasa, żyła tak długo, aby obserwować upadek kolejnych królowych z dynastii Tudorów i by doczekać się swego syna na tronie… Szkocji.

princessZ racji swojego urodzenia, Małgorzacie Douglas należał się książęcy tytuł. W końcu jej matką była sama Małgorzata Tudor, siostra potężnego Henryka VIII, który nie szczędził swojej siostrzenicy faworów w jej młodzieńczych latach. Przebywała na dworze księżniczki Marii Tudor oraz królowej Anny Boleyn, witała także w Anglii czwartą żonę Henryka, Annę Kliwijską. Niestety, Małgorzata miała charakterek i być może nie lubiła, kiedy ktoś decydował za nią. Dwukrotnie naraziła się na gniew swego królewskiego wuja i dwukrotnie chodziło tu o sprawy damsko-męskie. W końcu została małżonką hrabiego Lennox, Matthew Stewarta.

Nie da się ukryć, że życie Małgorzaty Douglas naznaczone było przez jej pochodzenie, ciężar piętna dynastii Tudorów, a wszystko co się działo, miało związek z polityką. Małgorzata doczekała m.in. tego, że jej ukochany syn, Henryk Stuart, lord Darnely skradł serce Marii, królowej Szkotów i ożenił się z nią, aby zginąć później, jak twierdzi część historyków, m.in. z ręki własnej małżonki.

Książka The lost Tudor Princess jest fascynującą biografią wspaniałej i silnej kobiety, ale w końcu tylko takie wywodziły się z dynastii Tudorów. To pozycja, która nie zanudza, a wciąż ciekawi tak, iż nie można się od niej oderwać. Możemy mieć tylko nadzieję, że wkrótce ukaże się ona w naszym kraju w polskojęzycznej wersji, bo jest to jedna z lepszych książek autorstwa Alison Weir. Pięknie wydana i napisana prostym, przystępnym językiem z lekką narracją – naprawdę ciężko jest się do czegokolwiek przyczepić.

The lost Tudor Pricess mogę z miłą chęcią polecić wszystkim tym, którzy interesują się dynastią Tudorów, szczególnie, że porusza historię kobiety, której postać nie była do tej pory zbyt naświetlona przez historyków. Wszyscy skupiają się na monarchiniach, podczas gdy losy innych postaci są niejednokrotnie równie, a być może nawet bardziej ciekawe. Właściwie jedyną wadą książki, jaka przychodzi mi na myśl jest to, że do tej pory nie została wydana w Polsce, przez co jest trudno dostępna dla każdego czytelnika.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ piękne wydanie

+ ciekawy temat

+ lekka narracja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: The lost Tudor Priness. The life of lady Margaret Douglas

Autor: Alison Weir

Wydawca: Penguin Random House

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-0345521392

Liczba stron: 576

Okładka: miękka

Cena: 30,00 $

Ocena Recenzenta: 10/10

Korekta: Malwina Lange

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz