„Królewskie romanse” – L. Carroll – recenzja


Namiętność, miłość, pragnienie – na królewskich dworach romanse były na porządku dziennym. Zdarzało się jednak, że czasami przeradzały się one w coś więcej. Długoletnie romanse królów i ich metres przeszły do historii, bo te wyjątkowe kobiety miały często nie tylko wpływ na życie uczuciowe monarchów, ale także na losy kraju.

romanseKto nie słyszał o związkach pozamałżeńskich Ludwika XIV? Kobiety odgrywały w jego życiu wielką rolę, jednak znacznie ważniejsze były dla niego kochanki, a nie małżonka. Podobnie było w przypadku Henryka II Walezjusza, który choć miał małżonkę, zakochaną w nim po uszy Katarzynę Medycejską, znacznie bardziej cenił sobie towarzystwo swojej kochanicy Diany, która była z resztą starsza od niego aż o dwadzieścia lat. Kobiety te nie były głupie, ba, wykazywały się niezwykłym sprytem skoro udało im się tak długo utrzymać uwagę francuskich królów.

Książka, obszerna swoją drogą, zawiera głównie historie romansów monarchów rodem z Francji. Wśród nich znajduje się także Maria Antonina, zakochana po uszy w Alexie von Farsenie. Autorka dokładnie analizuje ich relację i zastanawia się, czy ich związek został kiedykolwiek skonsumowany. Dalej autorka zaprasza nas do Anglii, ale nie znajdziemy tutaj średniowiecznych romansów i rycerskiej miłości, a m.in. losy księcia Williama i Kate Middleton.

Królewskie romanse to książka bardzo interesująca. Autorka porusza ciekawe tematy, które co prawda były już maglowane niejednokrotnie wcześniej, ale Carroll nadaje temu pewnego rodzaju powiew świeżości. Narracja jest płynna i lekka. Na początku każdego rozdziału poznajemy sylwetkę danego monarchy oraz jego osiągnięcia i sytuację prywatną, a następnie autorka przechodzi do bardzo dokładnego opisu wybranego romansu. Są tu nie tylko wątki miłosne i analiza uczuć, ale także opisy sytuacji politycznej i to, w jaki sposób wpływała na dane relacje.

Książka jest bardzo pięknie wydana i całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Zawarte informacje są dokładne i mogą spokojnie stanowić źródło wiedzy na temat królewskich romansów. To jedna z najlepszych tego typu pozycji przekrojowych o europejskich monarchach, jaką można w tej chwili dostać na rynku. Z przyjemnością polecam więc ją każdemu, kto chciałby się zapoznać z tematem.

 

Plus minus:

Na plus:

+ piękne wydanie

+ lekka i prosta narracja

+ niezwykle ciekawy temat

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Królewskie romanse. Ekscytująca historia namiętności i władzy na salonach europejskich pałaców

Tytuł oryginalny: Royal romances. Titillating Tales of Passion and Power in the Palaces of Europe

Autor: Leslie Carroll

Wydawca: Muza

Rok wydania: 2014

ISBN: 9788377588048

Liczba stron: 608

Okładka: twarda

Cena: 59,99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz