„Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe” – J. des Cars – recenzja


Dwanaście wyjątkowych kobiet, które wstrząsnęły historią kontynentu i przeszły do legendy za sprawą swoich dokonań. Przez Austrię, Francję, po Wielką Brytanię, te władczynie pokazały wszystkim mężczyznom, że płeć piękna wcale nie jest słaba.

najpoteznieszjeKobiety w historii to niesamowicie ciekawy temat, szczególnie ze względu na fakt, że jeszcze nie tak dawno ich rola była umniejszana przez historyków. Dopiero kilka lat wcześniej zaczęto dostrzegać realny wkład tych kobiet w losy świata i doceniać ich osiągnięcia. Oczywiście, nieco inaczej rzecz się miała z tymi przedstawicielkami płci pięknej, które posiadały prawdziwą władzę, zasiadając na tronach poszczególnych państw. W dalszym ciągu jednak więcej mówi się – nawet dziś – o królach, niż o królowych. Czyż nie jest to niesprawiedliwe, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu spychało się je na margines historii, choć często osiągnęły więcej niż niejeden władca płci męskiej?

Jean des Cars postanowił przybliżyć swoim czytelnikom sylwetki najpotężniejszych monarchiń w historii Europy; kobiet, które niejednokrotnie zmieniały losy świata. Wśród dwunastu osobistości prezentowanych przez autora przeczytać możemy o, do dziś budzącej kontrowersje, francuskiej królowej Katarzynie Medycejskiej, Marii Teresie z Austrii i jej córce Marii Antoninie, której przyszło zasiąść na tronie Francji, księżniczce Sisi, czy też o wspaniałych i podziwianych władczyniach Anglii i Wielkiej Brytanii: Elżbiecie I, królowej Wiktorii i współczesnej nam Elżbiecie II.

Całość przedstawiona jest w niezwykle przyjemny dla czytelnika sposób. Prosty, zabawny język sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, wręcz nie zauważa, kiedy przekłada się kolejne strony. Po zakończeniu zaś czuć niedosyt – nie dlatego, że czegoś tu brakuje, lecz dlatego, że tak szybko się skończyło, bo o tych kobietach można by czytać bez końca. Ich losy są ciekawe szczególnie dlatego, że przedstawione są nie tylko z tej oficjalnej, politycznej strony, ale także jako prawdziwe, trójwymiarowe postaci z problemami często podobnymi do naszych.

Książka jest nie tylko niezwykle ciekawa, ale też przepięknie wydana, co wydaje się być jednym z jej największych plusów. Możemy w niej znaleźć wspaniałe portrety królowych oraz wiele ciekawych informacji na ich temat. Choć każdej z nich poświęconych jest stosunkowo niewiele stron, dowiadujemy się o nich rzeczy najistotniejszych. Biografie są przejrzyste i przedstawione w interesujący sposób, książkę więc czyta się bardzo szybko.
Osobiście brakowało mi jedynie sylwetki Izabeli Kastylijskiej, która była w końcu jedną z najpotężniejszych kobiet średniowiecznej Europy, ale wrażenia po przeczytaniu tej książki i tak są bardzo pozytywne. Polecam ją z czystym sumieniem.

 

Plus/minus:
Na plus:
+ piękne wydanie
+ twarda oprawa
+ niezwykle ciekawy temat
+ prosta i interesująca forma

Na minus:
- brak

 

Tytuł: Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe
Autor: Jean des Cars
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7758-707-2
Liczba stron: 336
Oprawa: twarda
Cena: 44,99 zł
Ocena recenzenta: 10/10

Korekta: Adrianna Szczepaniak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz