Barbara Zápolya - zapomniana żona Zygmunta Starego


Pobożna i skromna - tak mówiono o Barbarze Zápolyi. Dziś niewielu pamięta o tej królowej. Choć była pierwszą żoną Zygmunta Starego, to częściej wspominamy tę drugą – Bonę Sforzę. W poniższym tekście znajdziecie kilka ciekawostek z życia Barbary.

 1. Barbara Zápolya

  Barbara Zápolya

  Nie znamy dokładnej daty urodzenia Barbary Zápolyi. Większość historyków przyjmuje, że jest to 1495 r., jednak pewności nie ma. Podobnie jest z miejscem urodzenia. Fakt narodzin Barbary nie został nigdzie odnotowany, a informacje, na których można się opierać, powstały wiele lat po śmierci królowej.

 2. Matka Barbary, Jadwiga Cieszyńska, zadbała o wykształcenie córki. Największy nacisk kładła na pobożność, co miało duży wpływ na przywiązanie Barbary do religii w późniejszych latach jej życia. Przyszła królowa Polski potrafiła pisać, znała zarówno język niemiecki, jak i węgierski.
 3. Ślub Barbary Zápolyi i Zygmunta Starego odbył się 8 lutego 1512 r. Od samego początku małżonkowie nie rozstawali się ze sobą. Barbara towarzyszyła mężowi również podczas sejmu w Piotrkowie. Para doczekała się dwóch córek – Jadwigi oraz Anny. Pierwsza odziedziczyła imię po Jadwidze Andegaweńskiej.
 4. To małżeństwo jednak nie trwało długo. Drugi poród okazał się dużym wysiłkiem dla Barbary - jej stan pogarszał się z każdym dniem. Pomimo chwilowej poprawy, królowa, po 3 latach małżeństwa, zmarła 2 października 1515 r. Prawdopodobną przyczyną śmierci była apopleksja. Ciało Barbary pochowano w Katedrze wawelskiej. Jednak w wyniku przebudowy, ostatecznie spoczęła wraz z najmłodszą córką (Anna zmarła, mając niespełna 5 lat) w Kaplicy Zygmuntowskiej.
 5. Śmierć Barbary była dla Zygmunta dużym ciosem. Król bardzo kochał żonę, pomimo że nie obdarzyła go męskim potomkiem. Władca przekazał obie córki pod wychowanie Zofii Szydłowieckiej. Po śmierci Barbary, Zygmunt większość czasu spędzał na polowaniach.

 

Bibliografia:

 1. Besala J., Małżeństwa królewskie. Jagiellonowie, Warszawa 2006.
 2. Przybyszewski B., Barbara Zapolya - Królowa Polski 1512-1515, Łańcut 2000.
 3. Rudzki E., Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów, Warszawa 1990.

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz