„Madonny z Bari. Matka i córka – księżna Mediolanu i królowa Bona” – R. Czarnecka – recenzja


Izabela Aragońska, księżna Mediolanu, większość swojego życia spędziła na próbie odzyskania pozycji. Matka królowej Bony była kobietą silną i upartą. W 2015 r. nakładem Wydawnictwa Książnica ukazała się powieść Madonny z Bari, gdzie poznajemy losy zarówno Izabeli i jej córek, jak również rodziny Borgiów.

madonnyRenata Czarnecka jest jedną z polskich autorek, które zajmują się pisaniem powieści historycznych. Nie ma jednak co ukrywać, że większość książek tego typu wydają zagraniczni pisarze. Pomimo tego spokojnie możemy konkurować z takimi autorkami, jak Philippa Gregory. Renata Czarnecka jest absolwentką UMK, jej głównym przedmiotem zainteresowania są losy kobiet epoki renesansu.

Izabelę Aragońską poznajemy w momencie, gdy została pozbawiona władzy w Mediolanie. Mieszkała wraz z dwiema córkami, Boną oraz Hipolitą, a jej syn Franciszek był więziony. Już od pierwszych stron księżna jawi się jako osoba uparta i dążąca do celu. Była w stanie zrobić naprawdę wiele, aby odzyskać syna i osadzić go na  tronie. Przyszła królowa Polski jest małą dziewczynką i nie wysuwa się na pierwszy plan. Jej rola zwiększa się dopiero z czasem. Jednak ciekawym zabiegiem było opisanie pobytu Izabeli w Watykanie, gdzie przebywała u swojego brata i jego żony – Lukrecji Borgi.

Powieść ukazuje nam nie tylko trudne  czasy wojen włoskich, ale również wiele pobocznych intryg i spisków. Oczywiście głównymi postaciami są tutaj  Izabela oraz Bona, jednak świetnie skomponowana fabuła pozwala nam poznać także świat Borgiów oraz wydarzenia związane z zaślubinami Bony.

Madonny z Bari są kontynuacją Księżnej Mediolanu, jednak nie musimy znać pierwszej części, aby zrozumieć treść drugiej. Dzięki tej publikacji przeniesiemy się do okresu wojen włoskich i politycznych zagrywek. Powieści dotyczących Izabeli Aragońskiej nie mamy zbyt wiele, dlatego tym bardziej warto sięgnąć po tę pozycję i poznać osobę księżnej.

Autorka ma lekki styl, dzięki czemu książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Czarnecka w bardzo ciekawy sposób zarysowała tło historyczne, chociaż jak to zwykle bywa w powieściach, opisywane wydarzenia musimy traktować z przymrużeniem oka. Na końcu pracy znajdziemy bibliografię, zatem mamy możliwość zajrzeć do naukowych prac, które jednak nie wyczerpują tematu.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ sposób narracji

+ przystępny język

+ podjęty temat

+ wciągająca fabuła

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Madonny z Bari. Matka i córka – księżna Mediolanu i królowa Bona

Autor: Renata Czarnecka

Wydawca: Wydawnictwo Książnica

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-245-8201-3

Liczba stron: 352

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Cena: 35 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz