„Anna Jagiellonka” – M. Bogucka – recenzja


Anna Jagiellonka była ostatnią z rodu Jagiellonów. Została drugą, po Jadwidze Andegaweńskiej, królową Polski.  Jednak o życiu Anny nie pisano wiele, przez co nasza wiedza na jej temat jest często bardzo ograniczona.  Warto zatem dowiedzieć się  więcej o kobiecie, która zawsze żyła w cieniu swojej niezwykle charyzmatycznej matki – Bony Sforzy.  Maria Bogucka w książce Anna Jagiellonka przybliża nam postać królowej Polski.

d3e2230520e43b922d488f78e7f14270Anna Jagiellonka – córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy, żona Stefana Batorego i od 1575 r. królowa Polski. Powszechna wiedza o Annie Jagiellonce ogranicza się najczęściej do tych podstawowych faktów. Maria Bogucka w swojej książce Anna Jagiellonka, wydanej w 1994 r., stara się odczarować wizerunek Anny, przedstawiając nie tylko sylwetkę samej królowej, ale także relacje panujące w rodzinie królewskiej i na dworze oraz ówczesną sytuację polityczną.

Książka została podzielona na 13 rozdziałów. W każdym autorka skupia się na innym problemie i motywie, przez co cała narracja jest logiczna i dobrze uporządkowana. Na koniec uzyskujemy nie tylko dokładny portret Anny Jagiellonki,  ale również poznajemy ówczesną sytuację polityczną Polski. Nie jest to nudna książka biograficzna. Autorka prowadzi narrację w sposób bardzo interesujący. Książka nie składa się z samych biograficznych, suchych faktów - Bogucka przedstawia czytelnikowi wiele ciekawych historii z życia królowej i całego dworu, o których często nie usłyszymy na szkolnych lekcjach historii.

Publikacja została wzbogacona o piękne ilustracje, których spis znajdziemy na ostatnich stronach. Zdjęcia przedstawiają polskich władców, członków królewskiego dworu, ówczesny Kraków, a nawet niektóre miejskie zabytki.

Warto zaznaczyć, że w XIII - ostatnim -  rozdziale, autorka świetnie podsumowuje postać Anny Jagiellonki w historiografii i literaturze. Wspomina niektórych badaczy życia królowej, zaznaczając jednocześnie, w jaki sposób ją charakteryzowali.  Jest to znakomita puenta całej publikacji.

Plus minus:

Na plus:

- logiczna, uporządkowana i ciekawa narracja

- piękne ilustracje

- doskonałe podsumowanie

Na minus:

- brak

Tytuł: Anna Jagiellonka

Autor: Maria Bogucka

Wydawca: Ossolineum

Rok wydania: 1994

ISBN: 83-04-04116-2

Liczba stron: 184

Okładka: Miękka

Cena: ok. 30 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz