Shearer, Bierhoff, Gascoine, Klinsmann, czyli największe gwiazdy Euro 96


Mówiąc o angielskim Euro, prawdziwemu kibicowi z miejsca przychodzą na myśl takie nazwiska jak Shearer, Bierhodd, Gascoine, Klinsmann czy Poborsky. Wszyscy oni w największy sposób czarowali bowiem w „ojczyźnie futbolu”.

Alan Shearer – wychowanek Southamptonu, gwiazda Newcastle United. Zdecydowanie numer jeden wśród panteonu gwiazd piłkarskiego Euro 96. Król strzelców turnieju, niezastąpiony właściwie w każdym meczu. Rekordzista pod względem strzelonych bramek w angielskiej Premiership.

Oliver Bierhoff – cudotwórca i genialne dziecko niemieckiej piłki. Swój pełen kunszt pokazał w meczu finałowym wchodząc z ławki rezerwowych i dwukrotnie pokonując czeskiego bramkarza. Zapisał się w historii jako strzelec pierwszego złotego gola w historii piłki nożnej. Dla Niemiec strzelił 37 goli w 70 meczach.

Paul Gascoine – swoim genialnym golem zdobytym w meczu przeciwko Szkocji, Paul przypomniał się kibicom reprezentacji „Synów Albionu”. Popularny Gazza po kapitalnym rajdzie przerzucił piłkę nad obrońcą i huknął potężnie w krótki róg. Absolutny gol turnieju, jednak kariera Gazzy chyliła się już ku upadkowi.

Juergen Klinsmann – czołowy zawodnik reprezentacji Niemiec, zdobywca ważnych goli dla kadry. Zawsze i wszędzie obecny na boisku, to jemu Niemcy mogą zawdzięczać swoje zaangażowanie w tym turnieju. Ogłoszony MVP mistrzostw Europy 1996.

Karel Poborsky – gwiazda Czechów podczas EURO 1996 i rekordzista pod względem rozegranych spotkań. To jemu w głównej mierze Czesi zawdzięczają srebro na ME. W swojej bogatej karierze reprezentował między innymi Lazio Rzym, Sporting Lizbonę czy Manchester United. Z tym ostatnim, mimo zdobytego mistrzostwa Anglii, nie ma zbyt dobrych wspomnień, gdyż zapisał się w historii jako jeden z najgorszych transferów Sir Alexa Fergusona.

https://www.youtube.com/watch?v=AR8eurcLK1E

Pavel Nedved – Swój debiut w reprezentacji Czech zaliczył w 1994 r. w meczu z Irlandią, a już dwa lata później cieszył się wraz z kolegami z wicemistrzostwa na Euro 96. Co ciekawe, przed Euro podpisał kontrakt z klubem, ale nie stawił się na żadnym treningu i dopiero z pomocą prawników udało mu się stać się zawodnikiem Lazio Rzym. Podczas samego turnieju był jednym z wyróżniających się graczy. Laureat złotej piłki za sezon 2002/2003 oraz sześciokrotny najlepszy piłkarz Czech.

 

Cykl "Tydzień z Euro" powstaje przy współpracy z Wydawnictwem Sine Qua Non

Cykl „Tydzień z Euro” powstaje przy współpracy z Wydawnictwem Sine Qua Non

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz