„Szlak Piastowski. Przewodnik” — W. Łęcki— recenzja


Na fali hucznych obchodów 1050-lecia chrztu Polski, Wielkopolska i jej bogactwo kulturalne święci swój renesans. Grzech nie skorzystać i zobaczyć odnowione zabytki w kolebce państwa polskiego. Ułatwi nam to z pewnością wydany niedawno przewodnik po najdłuższym historycznym szlaku w Polsce – Szlaku Piastowskim autorstwa Włodzimierza Łęckiego.

szlakWłodzimierz Łęcki jest pasjonatem i znawcą Wielkopolski. Napisał przeszło 80 książek krajoznawczych i przewodników turystycznych. W swoim najnowszym przewodniku wydanym przed Wydawnictwo Poznańskie zabiera nas na Szlak Piastowski – najdłuższy historyczny szlak w Polsce. Jest to nazwa popularnej trasy turystycznej w Wielkopolsce, łączącej miejscowości silne związane z początkami państwa polskiego oraz panowaniem królów i książąt z dynastii Piastów. Po raz pierwszy nazwy Szlak Piastowski – w odniesieniu do trasy z Poznania do Kruszwicy – użył Jan Kilarski w 1938 r. w swoim Przewodniku po Wielkopolsce. Wszak pod względem turystycznym jest to w Wielkopolsce szlak najważniejszy; najwięcej jest tu zabytków z doby romańskiej. Tam właśnie, przed tysiącem lat narodziło się państwo polskie. W X w. rozwinęły się grody, które stały się ośrodkami władzy, najpierw lokalnej, a później o zasięgu państwowym: Gniezno, Ostrów Lednicki, Kruszwica, Poznań, Giecz. Po tych i innych ciekawych miejscowościach oprowadza nas W. Łęcki.

Podstawowa trasa Szlaku Piastowskiego biegnie z Poznania przez Gniezno, Trzemeszno oraz Strzelno do Kruszwicy i liczy 115 km. Oprócz trasy głównej zaproponowano dwa odcinki boczne, prowadzące do interesujących miejscowości położonych w sąsiedztwie, m.in. do Biskupina, Żnina i Lubostronia oraz do Czerniejewa i Giecza. Dzięki temu można w różnych wariantach zorganizować wycieczki okrężne bez powtarzania trasy już przebytej. Symbolem Szlaku Piastowskiego jest wizerunek orła piastowskiego z XIII w., znaleziony podczas prac wykopaliskowych na Ostrowie Lednickim, widniejący współcześnie na znakach drogowych. Szlak i jego odgałęzienia przebiegają przez północno-wschodnią Wielkopolskę i zachodnią część Kujaw.

Przewodnik został opracowany głównie z myślą o turystach podróżujących niezależnym środkiem lokomocji: samochodem lub autokarem. Przed nazwą każdej miejscowości opisanej w przewodniku podana jest odległość do punktu początkowego danego odcinka trasy.

Autor na szlaku opisuje m.in. zabytki, muzea, skanseny, kościoły i zespoły klasztorne, wieże i zamki, pałace, grodziska i parki krajobrazowe. Nie omija także, raczej niepotrzebnych, atrakcji typu miejsca legend czy lądowiska UFO. Publikacja obejmuje miasta i wsie, takie jak: Poznań, Pobiedziska, Dziekanowice, Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwica, Inowrocław, Kościelec, Lubostroń, Żnin, Wenecja, Biskupin, Gąsawa, Czerniejewo, Giecz.

Każda z opisywanych na trasie miejscowości posiada swój zarys historyczny, a zabytek, np. kościół, katedra praktyczne informacje: godziny otwarcia, telefon; muzea, zamki, itp. dodatkowo cenę biletów, stronę internetową. Czasami zawarto informację o parkingach, zajazdach i restauracjach. W wielu miejscach występują ramki-ciekawostki opisujące np. zjazd w Gąsawie czy żywot św. Wojciecha. W dużym stopniu wpływa to na atrakcyjność książki dla osób zainteresowanych historią.

Książkę wieńczy skorowidz nazw geograficznych obiektów Szlaku Piastowskiego.

Znakomicie wydana publikacja stanowi cenny materiał do podróży i odkryć na własną rękę. Wzmocniona okładka, dobra czcionka, kolorowa zawartość, zdjęcia i mapy większych miejscowości sprawiają, że Szlak Piastowski Wydawnictwa Poznańskiego może stać się wzorem na rynku historycznych przewodników. Atrakcyjna treść Włodzimierza Łęckiego i szczegółowość w tak małej publikacji budzi podziw.

Dla zainteresowanych architekturą romańską i gotycką, historią kolebki państwowości, a także pasjonatów podróży jest to lektura obowiązkowa.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ tematyka

+ praktyczne informacje

+ kolorowe zdjęcia

+ szczegółowość

+ poręczne wydanie

+ mapy

+ dobrej jakości papier

Na minus:

– brak

 

Tytuł: Szlak Piastowski. Przewodnik

Autor: Włodzimierz Łęcki

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7976-407-5

Liczba stron: 240

Oprawa: twarda

Cena: 30 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz