„Henryk VIII” – F. Hackett – recenzja


Postać Henryka VIII cieszy się ogromną popularnością, a mimo to brakuje dobrej biografii tego władcy. Recenzowana książka po raz pierwszy w języku polskim ukazała się w 1939 r. (oryginalnie w 1929 r.), jednak cały nakład spłonął. W 2015 r. Państwowy Instytut Wydawniczy postanowił na nowo wydać tę interesującą pracę.

henrykFrancis Hackett (1883–1962) był irlandzkim pisarzem. Jego najbardziej znaną publikacją jest recenzowana książka – Henryk VIII. Inne ważne (choć nie zawsze dostępne w języku polskim) prace dotyczą m.in. Franciszka I oraz Anny Boleyn.

Praca jest podzielona na osiem rozdziałów zwanych księgami. Całość rozpoczyna nienumerowany rozdział zatytułowany Tło historyczne. Jest to część jak najbardziej potrzebna i zawiera wiele istotnych informacji, jednak od pracy o Henryku VIII oczekujemy szybkiego przejścia do postaci, a nie czytania ponad 40 stron z powtarzającymi się informacjami na temat sytuacji w Europie.

Rozdział pierwszy zatytułowany Dzieciństwo Henryka jest dość mylący, bowiem znajdziemy tam więcej informacji o działaniach politycznych Henryka VII oraz małżeństwie Katarzyny Aragońskiej z Arturem i jej losie po śmierci męża. Kolejne księgi noszą nazwy następnych żon Henryka VIII. Te części w porównaniu z dwiema pierwszymi lepiej prezentują omawianą historię. Trzeba jednak przyznać, że autor włożył serce w opowiedzenie wydarzeń i chciał jak najwięcej wyjaśnić czytelnikowi, stąd też tyle pobocznych tematów.

Na plus zasługuje prowadzona przez autora narracja, a także samo podjęcie tematu. Jak już wspomniano, „czuć”, że Hackett przyłożył się do napisania. Już nakreślenie tła wydarzeń w początkach XVI w. pokazuje, jak dużą wiedzę zdobył autor i że starał się odpowiednio wprowadzić czytelnika do głównego tematu. Punktem wyjścia były kobiety Henryka VIII, stąd też zostały im przypisane poszczególne rozdziały. Jednak znajdziemy tu wiele pobocznych tematów (tego, co otaczało Henryka), zatem nie mamy przedstawionych jedynie historii miłosnych.

Inną zaletą książki jest wydanie jej w twardej oprawie. Praca ma ponad 500 stron, więc takie rozwiązanie jest idealne. Dodatkowo w środku znajdziemy wszytą zakładkę, co jest praktycznie niespotykane we współczesnych publikacjach. Kolejną kwestią wartą uwagi jest występowanie czasu zaprzeszłego. Bardzo mnie cieszy, że tłumacz oraz korektorzy zdecydowali się na odzwierciedlenie oryginalnego tekstu i pozostawili ten nieużywany już w języku polskim czas. Niektórym może on przeszkadzać, jednak widząc go, możemy poczuć, że mamy do czynienia nie z książką napisaną współcześnie, a ponad 80 lat temu.

Praca ma również wady, jednak nie mają one wpływu na wartość merytoryczną książki, jedynie utrudniają korzystanie z pracy od strony technicznej. Przede wszystkim nie znajdziemy spisu treści. Nie ma także przypisów (choć bez tych można jeszcze się obejść) oraz bibliografii. Możemy oczywiście przyjąć, że oryginał również tego nie zawierał, jednak można by stworzyć na podstawie treści wskazówki bibliograficzne. Kolejną rzeczą, jakiej brakuje, jest indeks osobowy. Teoretycznie nie jest to może najważniejsze w książce, jednak przy szerokich opisach autora o innych postaciach dość trudno będzie odnaleźć interesujący fragment. Wreszcie nie mamy przypisów z tłumaczeniami wyrażeń obcojęzycznych, co może być sporym utrudnieniem dla tych, którzy nie znają francuskiego. Świetnym dodatkiem byłyby ilustracje zarówno Henryka VIII, jak i jego żon. Niestety nie znajdziemy w całej pracy żadnej wkładki z ilustracjami.

Podsumowując, publikacja ma dużą wartość merytoryczną. Pomimo że oryginalnie została wydana w 1929 r., nie ujmuje jej treści. Zawiera wiele cennych informacji nie tylko o tytułowym Henryku, ale także innych postaciach tamtego okresu. Jest to praca zdecydowanie godna polecenia, choć gdyby uzupełnić braki techniczne, praca stałaby się o wiele przyjemniejsza w użytkowaniu.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ ponowne wydanie publikacji

+ twarda oprawa

+ podjęty temat

+ pozostawienie czasu zaprzeszłego

+ narracja

+ tło historyczne (choć mogłoby być nieco krótsze)

+ wygląd

+ wszyta zakładka

 

Na minus:

- brak spisu treści

- brak bibliografii i przypisów

- brak indeksu (choć nie jest to konieczne)

- brak tłumaczenia wyrażeń obcojęzycznych

- brak ilustracji

 

Tytuł: Henryk VIII

Tytuł oryginalny: Henry VIII

Autor: Francis Hackett

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-64822-24-7

Liczba stron: 528

Oprawa: twarda

Cena:  60 zł

Ocena recenzenta: 8,5/10

 

Korekta: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz