XXII Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie


Wielkimi krokami zbliża się największa impreza wczesnośredniowieczna w Polsce. Już po raz dwudziesty drugi Wikingowie i Słowianie spotkają się na wolińskiej wyspie, aby wspólnie walczyć, świętować i wymieniać doświadczenia dotyczące rekonstrukcji historycznej. Jest to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez historycznych w naszym kraju. Trzy tysiące wojów spotka się między 5-7 sierpnia w Centrum Wikingów i Słowian Jomsbog Vineta. Impreza objęta jest patronatem portalu Historia.org.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Plakat - Wiking

Plakat promujący XXII Festiwal Słowian i Wikingów.

Standardem Festiwalu Wikingów i Słowian od lat jest tworzenie żywego teatru, który pozwala przenieść się uczestnikom w czasie, bowiem na odwiedzających czeka m.in. spotkanie z pokaźną grupą rzemieślników. W jednym miejscu zwiedzający będą mogli przyjrzeć się warsztatom pracy garncarza, złotnika czy kowala. Jeżeli ktoś ze zwiedzających zastanawiał się ile ważyła zbroja i wyposażenie woja wczesnośredniowiecznego Wolin jest idealnym miejscem, aby przekonać się o tym na własnej skórze. Skansen na wyspie Wolin od lat jest miejscem, gdzie historia wychodzi naprzeciw turyście, więc możliwe będzie również zmierzenie się w walce z wojownikami. Niemal legendarnym prestiżem owiana jest wolińska bitwa. Dodatkową atrakcją będzie odbywający się turniej łuczniczy.

Impreza to nie tylko walka i żywy teatr. Od kilku lat organizatorzy dbają o zapewnienie uczestnikom jak najszerszego wachlarza doświadczeń i atrakcji. W ramach festiwalu będzie można zmierzyć się w turnieju hnefatafla, czyli skandynawskiej gry planszowej z okresu dominacji Wikingów na morzach. Istotnym elementem festiwalu jest również Strefa Czytania, na której uczestnicy i rekonstruktorzy będą mieli okazje spotkać się z przedstawicielami świata nauki, wśród których wystarczy wymienić tylko Jakuba Morawca i Łukasza Neubauera, autorów opracowań dotyczących Skandynawii średniowiecznej oraz literatury staronordyckiej.

Muzyka stanowi nieodłączny element imprezy, stąd szeroki wachlarz zespołów, które zaprezentują swoje umiejętności podczas Festiwalu. W czasie trzech dni imprezy będzie można zapoznać się z twórczością zespołów Percival, Gędźba, Ęzibaba, Dziwoludy z Polski oraz zespołu Kalabalik ze Szwecji czy Szedinek z Węgier.

Tegoroczny Festiwal Wikingów i Słowian zawiązuje w pośredni sposób do rocznicy chrztu Polski, robi to jednak na swój bardzo charakterystyczny sposób. Imprezę podzielono na trzy dni tematyczne, a więc kolejno Dwie wiary, jeden Wolin, Nowa wiara rośnie w siłę oraz Chrzest Wolina. Tematy odbywających się prelekcji oraz inscenizacji będą nawiązywać do zagadnień danego dnia.

13414631_1099448646778033_144751101_n-300x90

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz