„Joachim Löw. Strateg, esteta, mistrz świata” – Ch. Bausenwein – recenzja


Strateg, esteta, modniś, miłośnik taktyki, mistrz świata… Joachim Löw, obecnie jeden z najlepszych trenerów na świecie, swoją prawdziwą przygodę z trenerką zaczął z wysokiego C, aby następnie stoczyć się w otchłań i powrócić w glorii chwały jako selekcjoner najbardziej utytułowanej europejskiej reprezentacji piłkarskiej w historii.

joachimNajnowsza książka autorstwa Christopha Bausenweina, wydana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, jest pierwszą na polskim rynku biografią Joachima L wa. Nie znajdziemy w niej pikantnych szczegółów z życia prywatnego szefa reprezentacji Niemiec, gdyż on sam najpilniej strzeże swoich tajemnic. Książka nie traktuje jednak wyłącznie o piłce nożnej. Śmiało można napisać, że coś dla siebie znajdą w niej zarówno kibice piłki nożnej, miłośnicy ciekawostek z życia drużyn prowadzonych przez Löwa, jak i ci, którzy lubują się w czytaniu o przyzwyczajeniach i zwyczajach sławnych ludzi.

Nie ukrywam, że sam czekałem na tę książkę z niecierpliwością. Wynikało to z mojego zainteresowania metodami pracy, sposobem prowadzenia drużyny oraz stylem życia najlepszych trenerów na świecie, którzy powinni z samej natury rzeczy stanowić wzór dla młodzieży i nie tylko.

Najbardziej charakterystyczne dla tej właśnie biografii są pasja, z jaką została napisana, oraz sama jej struktura. Autor podzielił życiorys bohatera na dwa okresy. Pierwszy z nich obejmuje czas przed otrzymaniem funkcji selekcjonera reprezentacji Niemiec. Z tej części możemy się dowiedzieć, jakim piłkarzem był Joachim Löw oraz jak wyglądała jego trenerska droga przed objęciem najważniejszej drużyny nad Renem. A nie była ona usłana różami. Po pierwszych sukcesach w roli trenera VFB Stuttgart przyszło pasmo rozczarowań i niepowodzeń. Zwolnienie zaledwie po roku pracy z posady trenera Fenerbahçe Stambuł, nieudane próby odbudowania pozycji w Karlsruher SC i Adanasporze, wreszcie zesłanie do Bundesligi austriackiej, która na początku XXI wieku nie była jeszcze traktowana jako poważna siła na kontynencie europejskim.

Prawdziwym wybawieniem z trenerskiej otchłani i punktem zwrotnym w całej karierze okazała się propozycja objęcia w 2004 r. funkcji asystenta selekcjonera niemieckiej reprezentacji Jürgena Klinsmanna. Od tego momentu Joachim Löw stał się cenionym fachowcem, którego zaczęto postrzegać jako głównego architekta strategicznego sukcesu niemieckiej reprezentacji na Mundialu w 2006 r.

Za pochwałami przyszło realne docenienie trenerskiego kunsztu Löwa, który po rezygnacji Klinsmanna został pierwszym trenerem niemieckiej kadry. Tego okresu dotyczy cały drugi rozdział książki. Znajdziemy w nim nie tylko suche relacje z meczów czy zgrupowań reprezentacji, lecz także zakulisowe szczegóły, takie jak podejście trenera do różnych zawodników, relacje poszczególnych członków drużyn, opisy kontaktów z dziennikarzami, szefami związku oraz kibicami. Wielka szkoda, że cała opowieść kończy się na wygranym finale Mistrzostw Świata w 2014 r. Kibiców w Polsce ciekawi zapewne, jaki był nastrój w drużynie naszych zachodnich sąsiadów po przegranym meczu w Warszawie, ale tu wypada już liczyć na dalszą część opowieści, która być może kiedyś doczeka się kontynuacji.

Uzupełnieniem dwóch pierwszych rozdziałów jest rozdział trzeci, w którym znajdziemy zarys filozofii Löwa, kodeks jego prywatnego postępowania, który jest motywatorem większości jego szkoleniowych decyzji, poglądy na szkolenie zawodników w niemieckiej lidze czy też opis relacji, głównie medialnych, z poszczególnymi trenerami.

Dopełnieniem całości są wrzuty z autu, w których poznamy codzienne nawyki Löwa, takie jak poranna toaleta, ubiór, spędzanie wolnego czasu itp.

Podsumowując, należy stwierdzić, że publikacja, pomimo pewnych błędów merytorycznych (jak Litwa zamiast Łotwa wśród grupowych rywali Niemiec na EURO 2004 czy poprzekręcane imiona piłkarzy) napisana jest starannie i reprezentuje dużą wartość. Czyta się ją dość dobrze i płynnie, a jej język i styl nie powinny sprawiać większych trudności. Ogólnie rzecz biorąc jest to praca godna polecenia nie tylko miłośnikom piłki nożnej, ale też tym wszystkich, których pasjonuje zaznajamianie się z życiorysami sławnych ludzi.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ kolorowa wkładka

+ przystępny język

+ sposób narracji

+ wygląd

+ podjęty temat

 

Na minus:

- błędy merytoryczne

- mała liczba cytatów

- zakończenie na Mundialu w 2014 r.

 

Tytuł: Joachim Löw. Strateg, esteta, mistrz świata

Autor: Christoph Bausenwein

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-271-5533-7

Liczba stron: 408

Okładka: miękka

Cena: 42 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Korekta: Anna Rzepniewska

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz