Nietypowe upamiętnienie ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego


Już jutro, W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zostanie udostępniona online baza cywilnych ofiar Powstania.

mpw

Trwające rok kwerendy pozwoliły historykom na szczegółowe odtworzenie wielu informacji dotyczących poległych mieszkańców. Prócz imienia i nazwiska, zainteresowani będą mieli szansę na zapoznanie się z datą oraz miejscem urodzenia i śmierci ofiary, jej wykształceniem, imionami rodziców oraz ostatnim miejscem zamieszkania.

Baza ofiar dostępna będzie na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego pod adresem www.1944.pl, a internauci będą mogli samodzielnie weryfikować i uzupełniać bazę nazwisk ofiar. Nanoszone poprawki będą jednak sprawdzane przez specjalistów, co pozwoli na zachowanie wiarygodności spisu. Dzięki tym zabiegom już niedługo każdy z Nas będzie miał okazję korzystać z jeszcze dokładniejszej listy mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w trakcie walk.

Dotychczas zebrane dane ofiar można oglądać w ramach wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, którą znajdziemy w parku Powstańców Warszawy. Znajduje się tam 57 189 nazwisk zaginionych lub poległych warszawiaków, które umieszczono na 93 białych bryłach. Zamieszczone na nich informacje, takie jak nazwiska czy daty urodzenia, podlegają jednak ciągłym aktualizacjom. Dzięki zaangażowaniu społeczeństwa, od momentu uruchomienia wystawy, udało się poszerzyć ją aż o 1474 nazwiska. Można zakładać, że w momencie udostępnienia spisu online, ta liczba jeszcze wzrośnie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz