Tunele wodne pod grobowcem króla Majów


Grupa meksykańskich archeologów odkryła sieć kanałów pod 1300letnią świątynią Majów. Ze względu na znajdujący się tam grób króla Pakala prawdopodobnie miały symbolizować drogę po śmierci.

grobowiec

Świątynia Palenque / fot. Jan Harenburg, CC-BY-SA 3.0

Świątyni Inskrypcji znajduje się w południowym Meksyku, w prowincji Chiapas. Do dzisiaj jest uważana za jeden z najbardziej złożonych projektów budowlanych kiedykolwiek podjętych przez Majów. Do połowy XX wieku wśród archeologów przeważała opinia, że piramidy Majów nie były pomnikami grobowymi. Wszystko zmieniło się w 1952 roku, gdy meksykański archeolog Alberto Ruz Lhuillier wejście do grobowca legendarnego króla Palenque, Pakala.

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii ogłosili, że odkryli kolejną tajemnicę wewnątrz najwspanialszego grobowca w Ameryce- podziemny kompleks kanałów pod królewskim grobem.  Swoją genezą odkrycie sięga 2012 roku, kiedy to badacze podczas zwiedzania świątyni z georadarem stwierdzili nieprawidłowości w przedniej części piramidy. Obawiano się, że może to być usterka zagrażająca integralności strukturalnej świątyni. Podczas dalszych badań archeolodzy znaleźli trzy warstwy starannie zamontowanych kamieni na szczycie tuneli wodnych pod piramidą i samym grobowcem.

Znalezione tunele były zbyt małe dla ludzkiej eksploatacji (ok. 60cm x60cm) zespół archeologów posługiwał się kamerami i światłami, aby ustalić szczegóły. Odkryto wtedy, że system kanałów jest niezwykle skomplikowany- ma kilka poziomów a woda płynie w kilku kierunkach. Archeolodzy uważają że kanały istniały na długo przed samą piramidą jako cześć systemu nawadniania Palenque.

Powiązanie między kanałami wodnymi a wierzeniami Majów w życie pośmiertne tłumaczą inskrypcje wyryte w grobowcu. Mówią one, ze król musi być zanurzony w wodzie boga deszczu Chac, by zostać przeprowadzonym przez następne życie. Ponadto archeolodzy znaleźli symboliczne tunele wodne zbudowane w innych miejscach Meksyku, co również przemawia za alegorycznym znaczeniem wody.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz