Archeolodzy odkryli najstarszą szubienicę na Śląsku


W miejscowości Złotoryja (woj. dolnośląskie) archeolodzy odkryli pozostałości wybudowanej w XVI wieku szubienicy. To największe, odkryte do tej pory, znalezisko tego typu na Śląsku.

W tle ryciny murowana szubienica z XV wieku w Lucernie.

W tle ryciny murowana szubienica z XV wieku w Lucernie.

Murowany podest miejsca straceń znajduje się na terenie Góry Mieszczańskiej (pierwotnie Góra Szubienicza). Sama podstawa fundamentu mierzy aż 7,65 m, a dzięki temu można sklasyfikować ją jako największą z dotychczas rozpoznanych szubienic na Śląsku. Co ciekawe, lokalizacja samego miejsca egzekucji została odkryta dopiero w zeszłym roku. Chociaż na podstawie źródeł wiadomym jest, że powieszeń dokonywano tam już od XV wieku, to sama szubienica datowana jest wstępnie na XVI stulecie. Szacunku udało się dokonać na podstawie znalezionych w jej obrębie ceramicznych naczyń.

Murowany fundament nie jest jednak jedyną rzeczą, która została odnaleziona przez badaczy. W jego sąsiedztwie znajdował się kompletny łańcuch egzekucyjny, którego zadaniem było dłuższe eksponowanie ciała skazańca, dzięki większej wytrzymałości niż tradycyjny powróz. We wnętrzu szubienicy zachowało się wiele kości, głównie pochodzenia zwierzęcego. Kat pełnił dodatkowo funkcję hycla, a szczątki zwierzęce pochodzić miały z zlokalizowanej obok rakarni. Może przypuszczać, że aby zaoszczędzić czas na wykopywanie kolejnych dołów, zwierzęce szczątki wrzucano do cembrowiny miejsca straceń.

W okolicy nie odkryto żadnych grobów, co oznacza, że pojedyncze kości skazańców znalazły się tam przypadkowo. Jak tłumaczył dr Paweł Duma, kierownik zespołu z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zwłoki wisiały na szubienicy, aż do rozkładu ścięgien. Obecność fragmentów ciał oznacza, że musiały oderwać się one od korpusu. Jak ustalił dr Daniel Wojtucki z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, do końca działania szubienicy w XIX w. wykonano na niej ok. 30 egzekucji.

Badania wspiera Urząd Miasta w Złotoryi, zaś środki finansowe pozyskano z grantu otrzymanego z Narodowego Centrum Nauki. Władze planują zabiegi konserwatorskie odkrytego fundamentu, a następnie jego ekspozycję.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz