„Manuel Neuer. Najlepszy bramkarz świata” – D. Schulze-Marmeling – recenzja


Manuel Neuer jako jedyny bramkarz dostał się do czołowej trójki najlepszych piłkarzy Złotej Piłki FIFA. Trudno o bardziej wymowne docenienie bramkarskich umiejętności niż miejsce na podium w konkursie zdominowanym przed napastników i pomocników. Być może faktycznie jest to „najlepszy bramkarz świata”. Książka o nim może nie jest najlepsza , ale na pewno warto zwrócić na nią uwagę.

neuerManuel Neuer. Najlepszy bramkarz świata to druga tegoroczna pozycja dotycząca wielkiej osobowości niemieckiego futbolu. W tym samym dniu (18 maja) premierę miała książka o Joachimie Loewie. Nieprzypadkowo Wydawnictwo Dolnośląskie wydało biografie tych dwóch postaci tuż przed Euro 2016. Loew jest twórcą sukcesów niemieckiej piłki od czasów współpracy z Jurgenem Klinsmanem na mundialu w 2006 roku. A Neuer jest bramkarzem, bez którego ten pierwszy prawdopodobnie nie osiągnąłby tak wiele.

Książka ma bardzo widoczny walor historyczny. Dla wszystkich, którzy interesują się historią taktyki piłki nożnej i historyczną ewolucją roli bramkarza na boisku, książka o Neuerze będzie ważną częścią domowej biblioteczki. Autor bardzo dokładnie prześledził losy zawodnika, który nominalnie ma stać między słupkami. Nominalnie, bo bramkarz reprezentacji Niemiec i Bayernu Monachium gra praktycznie jako ostatni libero, czym stwarza przewagę w polu. Jak czasem mówią rywale drużyn Neuera, nie grają oni na 10 zawodników i bramkarza, ale na 11 zawodników z pola.

Dietrichowi Schulze-Marmelingowi na pewno należy się także uznanie za wykonaną pracę. Mimo tego, że w książce nie znajdziemy bezpośrednich wypowiedzi Neuera , to autor prawdopodobnie przeczytał niezliczoną ilość artykułów na temat niemieckiego bramkarza i rozmawiał z wieloma osobami, które prowadziły go od najmłodszych lat. Pod tym względem można mu niewiele zarzucić i na pewno tę część pracy wykonał bardzo sumiennie.

Poprzednia zaleta łączy się z kolejną. Książka, mimo tego, że nie traktuje tylko o Neuerze, to zawiera bardzo szczegółowy opis jego kariery. Okres od dzieciństwa do końca 2014 roku opisany jest bardzo szczegółowo. Szczególnie ujmujące mogą być fragmenty opowiadające o relacjach Neuera z kibicami Bayernu. Od momentu, w którym ultrasi z Monachium gwizdali na swojego bramkarza po czas, w którym zaczęli go traktować jako część drużyny. Bardzo ładnym zakończeniem całej książki jest Curriculum Vitae bramkarza, którym jest nic innego, jak zbiór statystyk z jego gry (występy i trofea).

Czytając szczegółowe opisy można odnieść wrażenie, że wiele treści można było skondensować i podać w bardziej przystępnej formie. Autor, pisząc o szczegółach momentami brnie za daleko, jednocześnie wychylając się poza główny wątek książki. Poza tym, wraz z czytaniem kolejnych stron, czasami ma się wrażenie, że niektóre informacje zostały powtórzone, co zakłóca harmonijny odbiór lektury. Drugi minus związany jest z płaszczyzną językową książki. Zdecydowanie ta kwestia mogła być lepiej przypilnowana w redakcji w książce niestety zdarzają się błędy językowe i nieporadne określenia, z których w pamięć może zapaść zwrot „wykopnąć piłkę” (w domyśle: co ma zrobić bramkarz).

Mimo tego, że sfera językowa w pewnych momentach odbiera przyjemność z lektury, książka jest zdecydowanie pozycją obowiązkową dla tych, którzy śledzą nowinki taktyczne i zainteresowani są ich historią. Opisy relacji Neuera z ultrasami na pewno spodobają się zagorzałym fanom poszczególnych zespołów. Wreszcie, to historia najlepszego obecnie bramkarza na świecie. A to, co najlepsze, zawsze jest ciekawe.

 

Plus minus:

Na plus:

+ wątki taktyczne i z historii taktyki

+ wnikliwy reserach

+ szczegółowy opis

+ statystyka w czasie kariery

Na minus:

- tłumaczenie, sfera językowa

- treść można było lepiej skondensować

 

Tytuł: Manuel Neuer. Najlepszy bramkarz świata

Autor: Dietrich Schulze- Marmeling

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-271-5442-2

Liczba stron: 256

Oprawa: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 7,5/10

 

Korekta: Kinga Giemza

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz