„Seksualność w średniowiecznej Europie” – R. M. Karras – recenzja


Życie seksualne naszych przodków jest jednym z najbardziej fascynujących tematów dla miłośników historii. O tym, jak to było w średniowieczu, opowiada książka Państwowego Instytutu Wydawniczego.

seksualnoscPodstawowym zagadnieniem, jakie zostaje podjęte w Seksualności w średniowiecznej Europie jest różnica pomiędzy seksualnością średniowieczną a współczesną. Dawniej nie znano wielu pojęć, które używane są dziś, a te, które istniały w świadomości ludzi, miały często nieco inne znaczenie. Dlatego właśnie głównym zadaniem autorki jest wskazanie na to, czym był seks dla naszych przodków i co najbardziej różniło ówczesną miłość fizyczną od dzisiejszej. Chodzi tu przede wszystkim o to, że współcześnie rozumiemy seks jako czynność, którą wykonują dwie osoby, podczas gdy w średniowieczu było to działanie jednostronne polegające na tym, że akt wykonywany był przez jedną osobę na drugiej – w tym wypadku stroną czynną miał być oczywiście mężczyzna, a bierną stroną kobieta.

Autorka pokazuje czytelnikom, czym było dla naszych przodków pojęcie czystości czy tez celibatu, a także jak często było rozumiane inaczej niż dzisiaj. Widzimy także jak wielki wpływ na życie seksualne średniowiecznych ludzi miało ich wyznanie – to, w jaki sposób Kościół Katolicki regulował moralną ocenę podejmowanego życia intymnego..

Bardzo dużo miejsca w książce poświęcone jest także różnicom pomiędzy płciami. Podczas gdy kobiety w dawnych czasach częściej oskarżane były o brak panowania nad swoim pożądaniem i sprowadzanie mężczyzn na złą drogę, ich partnerom pozamałżeński seks znacznie częściej uchodził płazem. To właśnie kobiety ponosiły konsekwencje zdrad, a także obwiniane były nawet o to, że będąc żonami przynosiły na świat dziewczynki, a nie chłopców. Autorka analizuje dokładnie sytuacje zarówno średniowiecznych dziewic, małżonek oraz wdów, a także prostytutek.

Seksualność w średniowiecznej Europie to książka niezwykle ciekawa i bardzo dokładna. Można się z niej dowiedzieć naprawdę bardzo wielu ciekawych faktów, a nie brakuje także opisów najróżniejszych zdarzeń z historii, które są dowodami dla tez stawianych przez autorkę. Plusem są także analizy ówczesnych dzieł literackich wraz z przykładami. Oprócz tego, choć jest to pozycja zdecydowanie naukowa, napisana jest dość lekkim i przystępnym językiem, dzięki czemu może z przyjemnością przeczytać ją każdy, kto jest zainteresowany tym tematem. Nie brakuje także dużej ilości przypisów i szerokiej bibliografii.

Książka jest bardzo profesjonalnie wydana. Ma twardą oprawę, a w środku znajdują się ilustracje, chociaż mogłoby być ich więcej. Czcionka jest za to przyjemna dla oka, a papier dobrej jakości.

Podsumowując, książkę Seksualność w średniowiecznej Europie można spokojnie polecić tym, którzy fascynują się średniowieczem. Znajdziemy w niej wiele ciekawostek i ważnych informacji, które pomogą nam uzupełnić postrzeganie ludzi średniowiecza i ujrzeć ich wręcz od nowej, ale równie interesującej strony.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ dokładne opisy

+ liczne ciekawostki

+ przystępny język

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Seksualność w średniowiecznej Europie

Autor: Ruth Mazo Karras

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy

Rok wydania: 2012

ISBN: 978-83-06-03314-4

Liczba stron: 252

Oprawa: twarda

Cena: 60 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korektor: Joanna Maciejewska

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz