Dron pomógł odkryć dawną działalność człowieka na Orkadach


Dzięki wsparciu drona, polski naukowiec odkrył nieznane relikty po dawnej działalności człowieka. Utworzył on także mapy trudno dostępnych stanowisk archeologicznych na głównej wyspie archipelagu Orkadów - Mainland, w północnej Szkocji.

„Celem moich prac było wykonanie map trzech potencjalnych stanowisk archeologicznych na Orkadach. Dzięki pomiarom w dwóch przypadkach udało się potwierdzić, że faktycznie są to stanowiska archeologiczne - do tej pory szkoccy badacze nie mieli takiej pewności” - mówi doktorant w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, Kasper Hanus.

cośMiejscowe służby zajmujące się ochroną i zarządzaniem dziedzictwem na Orkadach, nie posiadają na swoim wyposażeniu dronów. To właśnie z tego powodu nawiązano współpracę z polskim naukowcem oraz wytypowano kilka miejsc do nalotów i przetestowania drona w pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Przypuszczalne stanowiska archeologiczne są zlokalizowane w wysuniętych, wąskich cyplach, których pionowe klify są bardzo niebezpieczne dla osób wykonujących badania powierzchniowe – po tylu wiekach ocean wdziera się coraz bardziej w głąb lądu.

Dzięki takiej metodzie udało się zarejestrować nieznane do tej pory ślady po dawnej działalności człowieka. W przypadku stanowiska Burwick, dzięki zdjęciom wykonanym z drona, udało się wykryć fragment pozostałości wału zabezpieczającego półwysep od reszty lądu. Natomiast w Harwick archeolog zlokalizował kopiec, który w jego zdaniem może być pozostałością zabudowy z okresu późnej prahistorii. Trzecim miejscem badań było Brough of Deerness, gdzie zachowały się relikty po średniowiecznej kaplicy. Podczas wcześniejszych wykopalisk odkryto tam zabudowania z VI-IX w. W czasie tegorocznych nalotów na zdjęciach wykonanych z drona dostrzeżono ponad 15 zarysów konstrukcji, których dotychczas nie badano.

Przykładowy dron fot. Jacek Halicki

Przykładowy dron fot. Jacek Halicki

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz