Dzieci na Litwie zapoznają się z polską historią


Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeprowadzili akcję mającą na celu pielęgnowanie patriotyzmu wśród polskich dzieci zamieszkujących terytorium Litwy. Ponad 2 tysiące najmłodszych, w swoich wyprawkach szkolnych, znalazło książkę „Od niepodległości do niepodległości„ oraz grę edukacyjną ”Polak mały”.

Celem programu jest utrwalenie wśród dzieci historii Polski czy wiedzy o symbolach narodowych. Jak tłumaczy twórca gry Karol Madaj, to już nie pierwsza akcja tego typu. Gra powstawała z myślą o Programie Polonijnym IPN i testowałem ją wraz z dziećmi w USA i Belgii. Cieszymy się, że dzięki współpracy z MSZ gra trafi teraz także na Kresy- mówi autor. Dzięki tym zabiegom możliwe będzie kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci, które są wychowywane poza granicami państwa polskiego.

Czym są te dodatki do wyprawek szkolnych?

49-40350Gra planszowa „Polak mały„ powstała na podstawie filmu animowanego ”Polskie symbole narodowe”. W trakcie rozgrywki uczniowie za pomocą puzzli będą mogli zapoznać się z wyglądem oraz znaczeniem polskiej flagii, herbu i hymnu narodowego.

Podręcznik „Od niepodległości do niepodległości„ jest zaś pozycją omawiającą historię Polski w latach 1918-1989. Książka podzielona jest na 7 rozdziałów, które przybliżają czytelnikowi czasy II RP, Polski w czasie II wojny światowej, Polski pojatłtańskiej 1945-1948, Triumfu i pierwszego kryzysu ”ludowej” Polski 1948-1956, czasów Gomułki, okresu rządów Gierka i końcowego dziewięciolecia czasów PRL-u w latach 1980-1989. Sam podręcznik zrealizowany został wg pomysłu śp. Prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki i stał się wielkim sukcesem wydawniczym. Książka doczekała się również wydania cyfrowego, a dostępna jest pod adresem www.polska1918-89.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz