10 faktów o Il Magnicico


Wawrzyniec Wspaniały  - któż o nim nie słyszał, przecież to prawdziwa legenda. Ale właściwie dlaczego „Wspaniały”? Otóż ten wybitny władca Florencji oprócz zdolności politycznych jest wciąż też – a może przede wszystkim – symbolem odrodzenia. To dzięki niemu rozwinęła się sztuka i pod jego skrzydłami działali najwybitniejsi artyści XVI wieku.

Wawrzyniec Wspaniały

Wawrzyniec Wspaniały

 1. Pochodzenie

Medici oznacza medyka. W związku z tym jedna z legend, która opowiada o początkach wybitnego rodu Medyceuszy, mówi, że syn pewnego węglarza został medykiem i to od niego wywodzi się cała dynastia.

2. Kosma

Z pewnością największym wzorem dla Wawrzyńca był jego dziadek Kosma, który stworzył potęgę rodu Medyceuszów, dlatego też nazywano go „Kosmą Ojcem Ojczyzny”. Wawrzyniec miał szczęście poznać swego dziadka, od którego uczył się tego, jak być prawdziwym i szanowanym władcą Florencji. Przez całe życie starał się więc podążać jego śladami.

3. Pierwsze kroki

Kiedy rządy we Florencji objął ojciec Wawrzyńca, Piero, młody chłopak miał szansę stawiać pierwsze kroki w polityce. Swoją karierę dyplomatyczną rozpoczynał na dworze w Mediolanie. Był także gościem w Stolicy Apostolskiej, kiedy papieżem był Paweł II. Inteligentny i bystry Medyceusz na każdym wywierał dobre wrażenie i ze wszystkich powierzonych mu zadań wywiązywał się bez zastrzeżeń.

4. Władza

Piero de’Medici zmarł w 1469 r., a tron objął Wawrzyniec. Jego rządy nie były łatwe i już na samym początku panowania musiał uporać się z wieloma problemami, takimi jak zagrożenie wojną oraz kryzysy finansowe. Mimo to największe konflikty miały jeszcze nadejść, a Lorenzo zbierał do nich siły.

5. Papież

Francesco della Rovere, kardynał Savony, został wybrany na papieża w 1471 r., co było zwiastunem problemów. Podobno od samego początku Sykstus IV  nie darzył Wawrzyńca sympatią, a związane to było z protekcją własnej rodziny. Kilka lat później papiestwo zerwało z Medyceuszami układ ałunowy i przekazało eksploatację złóż innej rodzinie – Pazzich.

6. Spisek

Niedziela Palmowa 1478 r. nie była szczęśliwa dla Wawrzyńca. On i jego brat Guliano zostali zaatakowani przez grupę spiskowców, w dodatku w trakcie trwania nabożeństwa. Zamachowcy działali na zlecenie rodziny Pazzich, a pomysłodawcą miał być nie kto inny jak sam Sykstus IV. Władca Florencji został ranny, natomiast Guliano nie przeżył ataku. Wawrzyniec postanowił nie siedzieć cicho i doprowadził do kontrakcji, stłumił bunt, a spiskowców powieszono ku przestrodze w oknach Palazzo Vecchio.

7. Ekskomunika

Powyższą sytuację papież potraktował jako zniewagę i nie obchodziło go, że Wawrzyniec działał w obronie własnej. Nałożył na niego więc ekskomunikę, która jednak najwyraźniej nie zrobiła na Medyceuszu większego wrażenia. Po śmierci Sykstusa nastąpił przełom, a Wawrzyniec wydał swoją córkę Maddalenę za syna Innocentego VIII. Następnie syn Wawrzyńca, Giovanni, został mianowany kardynałem, a w 1513 r. wybrany na papieża, przyjmując imię Leona X.

8.Mecenas sztuki

Oprócz tego, że Lorenzo musiał uporać się z niejednym konfliktem i problemem, wiele czasu poświęcał także sztuce, do której umiłowania nauczył go ojciec. Wśród wybitnych artystów, których wspierał Wawrzyniec znajdowali się Sandro Botticelli, Michał Anioł oraz Leonardo da Vinci. Jakby tego było mało, władca Florencji sam odnajdywał w sobie duszę poety i tworzył piękne wiersze. Był człowiekiem renesansu, można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie Medyceusze rozpoczęli ten kierunek w sztuce.

9. Rodzina

W wieku dwudziestu lat Lorenzo poślubił Clarissę Orsini. Wszystko wskazuje na to, że byli ze sobą szczęśliwi, a żona dała mu aż dziewięcioro dzieci, w tym następcę Piotra II Medyceusza, zwanego Piotrem Nieszczęśliwym. Wiadomo, że Wawrzyniec dość mocno przeżył śmierć swojej małżonki, która chorowała na gruźlicę.

10. Słabe zdrowie

Pomimo młodego wieku, Lorenzo cierpiał na wiele schorzeń, m.in. na podagrę oraz artretyzm. Przez siedzący tryb życia, do którego zmusił go słaby stan zdrowia, Medyceusz z każdym dniem był słabszy i wyglądał coraz gorzej. W ostatnich latach życia miał także dostawać ciągłych gorączek i bolało go niemal całe ciało. Zmarł 9 kwietnia 1492 r., a jego ciało spoczęło obok brata Guliana w kaplicy zaprojektowanej przez Michała Anioła w San Lorenzo.

 

Bibliografia:

Cloulas I., Wawrzyniec Wspaniały, W. Gilewski, Warszawa 1988.

Kent F., Lorenzo de’ Medici and the art of magnificence, Baltimore 2007.

Wójcik Z., Historia powszechna XVI - XVII wieku, Warszawa 1968.

 

Korekta: Łukasz Konopko

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz