Już dzisiaj początek Archeo- Fashion Week w Biskupinie!


Tegoroczny, już XXII, Festyn Archeologiczny w Biskupinie, odbywać się będzie pod hasłem Biskupin archeo- fashion week, a jego motywem przewodnim będzie właśnie moda. Jak zapowiadają organizatorzy, w trakcie festynu „Niczym na paryskich wybiegach odbywać się będą liczne pokazy. Nie będą to jednak współczesne kolekcje słynnych projektantów, lecz moda sprzed tysięcy i setek lat, rekonstruowana na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych” . Początek festynu w sobotę 17 września. Potrwa on aż 9 dni.

fot. Przemysław Jahr

fot. Przemysław Jahr

Pracownikom Muzeum Archeologicznego w Biskupinie będą w tym roku towarzyszyć goście m. in. z Polski, Litwy, Białorusi, Węgier, Peru, Niemiec, Belgii czy Holandii. Przedstawią oni proces powstawania i zdobienia tkanin na poszczególnych terenach w danym okresie czasu. Ponadto, wystawcy pokażą proces powstawania oraz materiały, z których robiono galanterię, dodatki i bieliznę. Dodatkowo codziennie będą się odbywać pokazy mody w trakcie których będą prezentowane stroju od epoki kamienia po nowożytność. W tym celu będzie stworzony wybieg dla modelek i modeli.

Coś dla ciała i coś dla duszy…

To nie koniec przygotowanych atrakcji. Poza modą będzie można bowiem zajrzeć do starożytnego salonu urody, gdzie chętni skorzystają z usług greckich i rzymskich makijażystów oraz fryzjerów. Dzięki specjalistom poznamy receptury dawnych kosmetyków, a Muzeum Mydła i Historii Brudu z Bydgoszczy przedstawi historię i sposób wytwarzania mydła. Dla chętnych będzie możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w stroju z wcześniejszych epok.

W trakcie festynu będzie otwarta wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków, pt.: Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze, w trakcie której po raz pierwszy zostanie pokazany tzw. Skarb z Janowca Wielkopolskiego, czyli zbiór kilkudziesięciu przedmiotów z przełomu epoki brązu i żelaza.

Na festynie nie zabraknie również walk wojowników, a wrażliwych na piękno zaprasza się do posłuchania muzyki dawnej. Zagrają m. in. czeska grupa Řemdih oraz polskie grupy takie jak Percival, Imbridus, czy Dziwoludy. Odbędą się także tematyczne przedstawienia teatralne przygotowane przez Belriguardo – Zespół Tańca Dawnego oraz warsztaty tańców irlandzkich i szkockich, które poprowadzi grupa Comhlan. Wspomniane wcześniej walki połączone będą z krótką inscenizacją Chrztu Mieszka I przygotowaną przez Drużynę Wojów Piastowskich Jantar.

Najświeższe informacje będzie można odczytać codziennie, bowiem za darmo będzie rozdawana Gazetka Biskupińska, która jest również informatorem festiwalu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz