Polscy archeolodzy zeskanowali w trójwymiarze i przebadali jeden z najstarszych kościołów w Gruzji


Badania wykonano dzięki zaproszeniu od Gruzińskiego Muzeum Narodowego w Tbilisi. Celem była świątynia chrześcijańska Chabukauri, położona w regionie Kacheti we wschodniej części Gruzji.

Kościół Chabukauri odkryto niedawno, bo kilkanaście lat temu. W trakcie wykopalisk, prowadzonych przez prof. Nodara Bakhtadze, odsłonięto trójnawową konstrukcję wykonaną z dużych wapiennych bloków kamiennych. Nawy rozdzielają dwie pary pięciu prostokątnych w planie filarów. Zabytek przetrwał częściowo do naszych czasów - zachowane mury mają miejscami kilka metrów wysokości.

„Oprócz trójwymiarowego skanu konstrukcji, którą odkopali gruzińscy archeolodzy, przygotowaliśmy szereg dodatkowych produktów, m.in. w postaci panoram 360 stopni, wirtualnego zwiedzania czy ortofotoskanów.” - mówi Marta Bura z UW. Zdaniem naukowca, dzięki stworzeniu tych materiałów można je wykorzystać nie tylko w badaniach naukowych, ale także w celu rozsławienia całego kościoła.

Za powstanie bazyliki w 3D odpowiedzialny jest Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D. Rezultaty będzie można zobaczyć na komputerze za pomocą gogli VR. Zdaniem Janowskiego, dokumentacja jest „bardzo wszechstronna” i może służyć do dalszych prac bez przebywania na terenie kościoła. Pliki z dokumentacją trafiły do Gruzińskiego Muzeum Narodowego, gdzie zostaną wykorzystane m.in. do analizy przestrzennej i architektonicznej.

Gruzja to drugi kraj, zaraz po Armenii, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Miało to miejsce w pierwszej połowie IV w. Do dziś na terenie obu z nich zachowały się liczne kamienne kościoły, mające ponad 1000 lat. Przetrwały wiele zawirowań historycznych, które miały miejsce w tym regionie.

Kościół Chabukauri to nie jedyny godny uwagi kościół w Kalachetii. Na zdjęciu Monastyr Alawerdi / fot. Donovan Driver CC BY-SA 2.0

Kościół Chabukauri to nie jedyny godny uwagi kościół w Kacheti. Na zdjęciu Monastyr Alawerdi / fot. Donovan Driver CC BY-SA 2.0

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz